WPML_EXPORT - en to sv translation catalogue (559 entries)

en: Please upload a file to import
sv: Ladda upp en fil för import

en: No options were imported
sv: Inga alternativ importerades

en: Settings imported successfully
sv: Inställningarna importerades utan problem

en: Settings were not imported. Please check the import file.
sv: Inställningarna importerades inte. Kontrollera importfilen.

en: Wrong file format for services.
sv: Felaktigt filformat.

en: Services imported successfully
sv: Tjänsterna importerades utan problem

en: No service was imported
sv: Ingen tjänst importerades

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Options
sv: Alternativ

en: Buttons styles
sv: Knappstilar

en: Custom style CSS
sv: Anpassad stil CSS

en: Do not block user agents (eg. bots) containing the following texts (comma separated)
sv: Blockera inte användaragenter (t.ex. botar) som innehåller följande texter (kommaseparerade)

en: Button shape
sv: Knappform

en: Button background color
sv: Bakgrundsfärg för knappen

en: Button text color
sv: Textfärg för knappen

en: Distance from border [px]
sv: Avstånd från kant [px]

en: Box style
sv: Rutstil

en: Box shape
sv: Rutform

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Active Tab
sv: Aktiv flik

en: Text color
sv: Textfärg

en: Protection shortcode label
sv: Skyddskodkod etikett

en: Update
sv: Uppdatering

en: Remove
sv: Ta bort

en: Classic Dark
sv: Klassisk Mörk

en: Classic Light
sv: Klassisk Ljus

en: Squared
sv: Fyrkant

en: Rounded
sv: Avrundad

en: Text Only
sv: Endast text

en: Icon and Text
sv: Ikon och text

en: Large
sv: Stor

en: Bottom left
sv: Längst ner till vänster

en: Bottom right
sv: Längst ner till höger

en: Bottom panel
sv: Undersida

en: Top left
sv: Längst upp till vänster

en: Top right
sv: Längst upp till höger

en: Top panel
sv: Översida

en: Front page
sv: Framsida

en: Posts page
sv: Inläggssida

en: Submit
sv: Skicka

en: This website will:
sv: Denna webbsida kommer att:

en: This website won't:
sv: Denna webbplats kommer inte:

en: Save & Close
sv: Spara & Stäng

en: Block all
sv: Blockera alla

en: Essentials
sv: Grundläggande

en: Functionality
sv: Funktionalitet

en: Analytics
sv: Statistik

en: Advertising
sv: Annonsering

en: Essential: Remember your cookie permission setting; Essential: Allow session cookies; Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages; Essential: Keep track of what you input in a shopping cart; Essential: Authenticate that you are logged into your user account; Essential: Remember language version you selected;
sv: Grundläggande: Kom ihåg din inställning för cookietillstånd; Grundläggande: Tillåt sessionscookies; Grundläggande: Samla in information som du matar in i ett kontaktformulär, nyhetsbrev och andra formulär på alla sidor; Grundläggande: Håll koll på vad du anger i en kundvagn; Grundläggande: Bekräfta att du är inloggad på ditt användarkonto; Grundläggande: Kom ihåg vilken språkversion du valt;

en: Remember your login details; Functionality: Remember social media settings; Functionality: Remember selected region and country; Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken; Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number; Analytics: Keep track of the time spent on each page; Analytics: Increase the data quality of the statistics functions; Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.; Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location;
sv: Kom ihåg dina inloggningsuppgifter; Funktionalitet: Kom ihåg inställningar för sociala medier; Funktionalitet: Kom ihåg vald region och land; Statistik: Håll koll på dina besökta sidor och interaktion som tagits; Statistik: Håll koll på din plats och region baserat på ditt IP-nummer; Statistik: Håll koll på tiden som spenderas på varje sida; Statistik: Öka datakvaliteten för statistikfunktionerna; Annonsering: Använd information för skräddarsydd annonsering med tredjeparter; Annonsering: Tillåter dig att ansluta till sociala webbplatser; Annonsering: Identifiera enhet du använder; Annonsering: Samla in personligt identifierbar information såsom namn och plats;

en: Essential: Remember your cookie permission setting; Essential: Allow session cookies; Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages; Essential: Keep track of what you input in a shopping cart; Essential: Authenticate that you are logged into your user account; Essential: Remember language version you selected; Functionality: Remember social media settings; Functionality: Remember selected region and country;
sv: Grundläggande: Kom ihåg din inställning för cookietillstånd; Grundläggande: Tillåt sessionscookies; Grundläggande: Samla in information som du matar in i ett kontaktformulär, nyhetsbrev och andra formulär på alla sidor; Grundläggande: Håll koll på vad du anger i en kundvagn; Grundläggande: Bekräfta att du är inloggad på ditt användarkonto; Grundläggande: Kom ihåg vilken språkversion du valt; Funktionalitet: Kom ihåg inställningar för sociala medier; Funktionalitet: Kom ihåg vald region och land;

en: Remember your login details; Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken; Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number; Analytics: Keep track of the time spent on each page; Analytics: Increase the data quality of the statistics functions; Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.; Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location;
sv: Kom ihåg dina inloggningsuppgifter; Statistik: Håll koll på dina besökta sidor och interaktion som tagits; Statistik: Håll koll på din plats och region baserat på ditt IP-nummer; Statistik: Håll koll på tiden som spenderas på varje sida; Statistik: Öka datakvaliteten för statistikfunktionerna; Annonsering: Använd information för skräddarsydd annonsering med tredjeparter; Annonsering: Tillåter dig att ansluta till sociala webbplatser; Annonsering: Identifiera enhet du använder; Annonsering: Samla in personligt identifierbar information såsom namn och plats;

en: Essential: Remember your cookie permission setting; Essential: Allow session cookies; Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages; Essential: Keep track of what you input in a shopping cart; Essential: Authenticate that you are logged into your user account; Essential: Remember language version you selected; Functionality: Remember social media settings; Functionality: Remember selected region and country; Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken; Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number; Analytics: Keep track of the time spent on each page; Analytics: Increase the data quality of the statistics functions;
sv: Grundläggande: Kom ihåg din inställning för cookietillstånd; Grundläggande: Tillåt sessionscookies; Grundläggande: Samla in information som du matar in i ett kontaktformulär, nyhetsbrev och andra formulär på alla sidor; Grundläggande: Håll koll på vad du anger i en kundvagn; Grundläggande: Bekräfta att du är inloggad på ditt användarkonto; Grundläggande: Kom ihåg vilken språkversion du valt; Funktionalitet: Kom ihåg inställningar för sociala medier; Funktionalitet: Kom ihåg vald region och land; Statistik: Håll koll på dina besökta sidor och interaktion som tagits; Statistik: Håll koll på din plats och region baserat på ditt IP-nummer; Statistik: Håll koll på den tid som spenderas på varje sida; Statistik: Öka datakvaliteten för statistikfunktionerna;

en: Remember your login details; Advertising: Use information for tailored advertising with third parties; Advertising: Allow you to connect to social sites; Advertising: Identify device you are using; Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
sv: Kom ihåg dina inloggningsuppgifter; Annonsering: Använd information för skräddarsydd annonsering med tredjeparter; Annonsering: Tillåter dig att ansluta till sociala webbplatser; Annonsering: Identifiera enhet du använder; Annonsering: Samla in personligt identifierbar information såsom namn och plats

en: Essential: Remember your cookie permission setting; Essential: Allow session cookies; Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages; Essential: Keep track of what you input in a shopping cart; Essential: Authenticate that you are logged into your user account; Essential: Remember language version you selected; Functionality: Remember social media settings; Functionality: Remember selected region and country; Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken; Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number; Analytics: Keep track of the time spent on each page; Analytics: Increase the data quality of the statistics functions; Advertising: Use information for tailored advertising with third parties; Advertising: Allow you to connect to social sitesl Advertising: Identify device you are using; Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
sv: Grundläggande: Kom ihåg din inställning för cookietillstånd; Grundläggande: Tillåt sessionscookies; Grundläggande: Samla in information som du matar in i ett kontaktformulär, nyhetsbrev och andra formulär på alla sidor; Grundläggande: Håll koll på vad du anger i en kundvagn; Grundläggande: Bekräfta att du är inloggad på ditt användarkonto; Grundläggande: Kom ihåg vilken språkversion du valt; Funktionalitet: Kom ihåg inställningar för sociala medier; Funktionalitet: Kom ihåg vald region och land; Statistik: Håll koll på dina besökta sidor och interaktion som tagits; Statistik: Håll koll på din plats och region baserat på ditt IP-nummer; Statistik: Håll koll på den tid som spenderas på varje sida; Statistik: Öka datakvaliteten för statistikfunktionerna; Annonsering: Använd information för skräddarsydd annonsering med tredje part; Annonsering: Tillåter dig att ansluta till sociala webbplatser; Annonsering: Identifiera den enhet du använder; Annonsering: Samla in personlig information som namn och plats

en: Remember your login details
sv: Kom ihåg dina inloggningsuppgifter

en: This content requires cookies
sv: Detta innehåll kräver cookies

en: Data Breach
sv: Dataintrång

en: Mail title
sv: E-posttitel

en: Mail content
sv: E-postinnehåll

en: Collect user emails from services
sv: Samla användares e-post från tjänster

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Data breach information from %s
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Dataintrångsinformation från %s

en: There was a data breach on our page...
sv: Det fanns ett dataöverträdelse på vår sida...

en: <h3>Please navigate to <a href='%s'>Service Manager</a> tab to see all detected cookies.</h3>
sv: <h3>Navigera till fliken<a href = '%s'>Tjänstehanterare</a> för att se alla upptäckta cookies.</h3>

en: <i>This website will</i> label
sv: <i>Denna webbplats kommer att</i> märka

en: <i>This website won't</i> label
sv: <i>Denna webbplats kommer inte att</i> märka

en: <i>Block all</i> label
sv: <i>Blockera alla</i> etikett

en: <i>Essentials</i> label
sv: <i>Grundläggande</i> etikett

en: <i>Functionality</i> label
sv: <i>Funktionalitet</i> etikett

en: <i>Analytics</i> label
sv: <i>Statistik</i> etikett

en: <i>Advertising</i> label
sv: <i>Annonsetikett</i>

en: Never
sv: Aldrig

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: En gång i månaden

en: Quarterly
sv: Kvartalsvis

en: Every week
sv: Varje vecka

en: Every month
sv: Varje månad

en: Every quarter
sv: Varje kvartal

en: Cookie Consent
sv: Cookie samtycke

en: Services Manager
sv: Tjänstehanteraren

en: Cookie popup content
sv: Cookie popupinnehåll

en: Buttons labels
sv: Knappetiketter

en: Read more
sv: Läs mer

en: Position of the cookie notice box
sv: Position för meddelanderuta om cookies

en: Cookie notice box
sv: Meddelanderuta för cookies

en: Protection shortcode
sv: Skyddskodkod

en: Advanced Cookies Settings
sv: Avancerade cookieinställningar

en: Modal styles
sv: Modalstilar

en: Lists of features
sv: Listor över funktioner

en: Labels
sv: Etiketter

en: Additional settings
sv: Ytterligare inställningar

en: Provide default content for the selected language (remember to save changes)
sv: Ange standardinnehåll för det valda språket (kom ihåg att spara ändringar)

en: Cookie popup 'accept' button label (leave empty for default)
sv: Cookie popup 'acceptera' knappetikett (lämnas tom som standard)

en: Cookie popup 'read more' button label (leave empty for default)
sv: Cookie popup 'läs mer' knappetikett (lämnas tom som standard)

en: Cookie popup 'change settings' button label (leave empty for default)
sv: Cookie popup 'ändra inställningar' knappetikett (lämnas tom som standard)

en: Open "Read More" in a new tab
sv: Öppna \"Läs mer\" i en ny flik

en: Display cookie popup on all pages
sv: Visa cookie popup på alla sidor

en: Check if user is from European Union
sv: Kontrollera om användaren kommer från Europeiska unionen

en: Select page where to display the cookie popup
sv: Välj sida där du vill visa cookiepopup

en: Choose how often cookie scans should be performed
sv: Choose default level of new cookies Välj standardnivå för nya cookies

en: Choose default level of new cookies
sv: Välj standardnivå för nya cookies

en: Cookies whitelist (never block these cookies, comma separated)
sv: Cookies vitlista (blockera aldrig dessa cookies, kommaseparerade)

en: Block selected/all cookies until user consents
sv: Blockera valda/alla cookies tills användaren samtycker

en: Set consent expire time [s]
sv: Ange när samtycke upphör [s]

en: Button settings by
sv: Knappinställningar efter

en: Button size
sv: Knappstorlek

en: Button border color
sv: Kantfärg för knappen

en: Read more page
sv: Läs mer sida

en: Read More Custom URL
sv: Anpassad Läs mer URL

en: Show advanced cookie popup always, even when the consent is given
sv: Visa alltid avancerad cookiepopup, även om samtycket ges

en: Use advanced cookie groups popup
sv: Använd avancerade cookiegrupper popup

en: Advanced cookie groups popup header content
sv: Avancerad cookie grupper popup rubrikinnehåll

en: Trigger cookie settings by
sv: Trigger cookie inställningar av

en: Trigger cookie settings icon
sv: Trigger cookie inställningar ikon

en: Trigger cookie settings text
sv: Trigger cookie inställningar text

en: Trigger cookie settings background color
sv: Trigger cookie inställningar bakgrundsfärg

en: Trigger cookie settings shape
sv: Trigger cookie inställningar form

en: Trigger cookie settings position
sv: Trigger cookie inställningar position

en: Trigger cookie settings color
sv: Trigger cookie inställningar färg

en: List of features available for Essential level (semicolon separated)
sv: Lista över tillgängliga funktioner för grundläggande nivå (semikolonseparerad)

en: List of features not available for Essential level (semicolon separated)
sv: Lista över funktioner som inte är tillgängliga för grundläggande nivå (semikolonseparerad)

en: List of features available for Functionality level (semicolon separated)
sv: Lista över tillgängliga funktioner för funktionalitetsnivå (semikolonseparerad)

en: List of features not available for Functionality level (semicolon separated)
sv: Lista över funktioner som inte är tillgängliga för funktionalitetsnivå (semikolonseparerad)

en: List of features available for Analytics level (semicolon separated)
sv: Lista över tillgängliga funktioner för statistiksnivå (semikolonseparerad)

en: List of features not available for Analytics level (semicolon separated)
sv: Lista över funktioner som inte är tillgängliga för statistiksnivå (semikolonseparerad)

en: List of features available for Advertising level (semicolon separated)
sv: Lista över tillgängliga funktioner för annonseringsnivå (semikolonseparerad)

en: List of features not available for Advertising level (semicolon separated)
sv: Lista över funktioner som inte är tillgängliga för annonseringsnivå (semikolonseparerad)

en: Cookie modal header color
sv: Cookie modal rubrikfärg

en: Cookie modal text color
sv: Cookie modal textfärg

en: Cookie modal skin
sv: Cookie modal skal

en: Hide "Block All" level features
sv: Dölj \"Blockera Alla\" nivåfunktioner

en: Hide "Essential" level features
sv: Dölj \"Grundläggande\" nivåfunktioner

en: Hide "Functionality" level features
sv: Dölj \"Funktionalitet\" nivåfunktioner

en: Hide "Analytics" level features
sv: Dölj \"Statistik\" nivåfunktioner

en: Hide "Advertising" level features
sv: Dölj \"Annonsering\" nivåfunktioner

en: Advanced cookie popup 'save & close' button label (leave empty for default)
sv: Avancerad cookie popup 'spara & stäng' knappetikett (lämna tom för standard)

en: Select default privacy group
sv: Välj standard sekretessgrupp

en: Reload page when user saves changes
sv: Ladda om sidan när användaren sparar ändringar

en: Select privacy group after user accepts cookies in the popup
sv: Välj sekretessgrupp när användaren accepterar cookies i popupfönstret

en: Select
sv: Välj

en: Classic
sv: Klassisk

en: Icon Only
sv: Endast ikon

en: Top Left
sv: Längst upp till vänster

en: Top center
sv: Längst upp till mitt

en: Top Right
sv: Längst upp till höger

en: Center Left
sv: Längst vänster till mitt

en: Center Right
sv: Längst höger till mitt

en: Bottom Left
sv: Längst ner till vänster

en: Bottom Center
sv: Längst ner till mitt

en: Bottom Right
sv: Längst ner till höger

en: Round
sv: Rund

en: Default
sv: Standard

en: Modern Blue
sv: Modern blå

en: Compact Dark Blue
sv: Kompakt mörkblå

en: Compact Light Blue
sv: Kompakt ljusblå

en: Compact Green
sv: Kompakt grön

en: Accept
sv: Godkänn

en: Change Settings
sv: Ändra inställningar

en: Cookies detected: %s, Cookies saved: %s
sv: Cookies upptäckta: %s, Cookies sparade: %s

en: There was a problem with connecting to the cookie scanner. Skipped this url.
sv: Det var ett problem med att ansluta till cookieskannern. Hoppade över den här webbadressen.

en: Load
sv: Ladda

en: Wrong email!
sv: Fel e-post!

en: Recaptcha error!
sv: Recaptcha fel!

en: [Ultimate GDPR & CCPA] New Data Access request
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Ny begäran om användardata

en: There is a new data access request from email %s. See details at %s
sv: Det finns en ny begäran om användardata från e-post %s. Se detaljer vid %s

en: Your request was sent!
sv: Din begäran har skickats!

en: Data was sent to email: %s
sv: Data har sänts till e-post: %s

en: The following emails were removed from the list: %s
sv: Följande  e-postadresser har tagits bort från listan: %s

en: Not sent
sv: Inte skickad

en: Data Access
sv: Dataåtkomst

en: Data access settings
sv: Inställningar för dataåtkomst

en: Automatically send data to all users on their request
sv: Skicka automatiskt data till alla användare på deras begäran

en: Remove empty fields in Data Access Request List
sv: Ta bort tomma fält i listan för begäran om datatillgång

en: Email to send new request notifications to
sv: Skicka e-postmeddelanden om ny begäran till

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Data request results from %s
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Resultat av dataförfrågan från %s

en: Please find data attached
sv: Hitta datauppgifterna bifogad

en: [Ultimate GDPR & CCPA] New Right To Be Forgotten request from %s
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Ny begäran om radering av användaruppgifter från %s

en: There is a new Right To Be Forgotten request from email %s. See details at %s
sv: Det finns en ny begäran om radering av användaruppgifter från e-postadressen %s. Se detaljer på %s"

en: Right To Be Forgotten
sv: Rätt att glömmas

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Please confirm request to be forgotten from %s
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Bekräfta begäran om radering av användaruppgifter från %s

en: Your request was already confirmed.
sv: Din förfrågan har redan bekräftats.

en: Your request was successfully confirmed.
sv: Din förfrågan har bekräftats.

en: Your request was not confirmed. Please check the link or contact admin.
sv: Din begäran bekräftades inte. Kontrollera länken eller kontakta admin.

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Emails were sent to the following users: %s
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] E-postmeddelanden har skickats till följande användare: %s

en: Non existing service id: %s
sv: Ej befintlig tjänstnummer: %s

en: There was an error forgetting %s service: %s
sv: Det uppstod ett fel med att radera %s tjänst: %s

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Services data were removed
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Tjänstedata har tagits bort

en: Forms skin
sv: Formulärskal

en: Right to be forgotten settings
sv: Inställningar för rätt att glömmas

en: Skin
sv: Skal

en: Automatically forget users who confirmed their mail
sv: Glöm automatiskt användare som har bekräftat sin e-post

en: Automatically send email about data removal to users who confirmed their email
sv: Skicka automatiskt e-post om borttagning av data till användare som har bekräftat sin e-post

en: Permit users of selected roles only to be forgotten automatically
sv: Tillåt användare av endast valda roller att glömmas automatiskt

en: Admin email to send new request notifications to
sv: Admin e-post att skicka nya förfrågningar till

en: User notification email subject
sv: E-postrubrik på användaravisering

en: User notification email message
sv: E-postmeddelande för användaravisering

en: Set custom URL to the page containing Ultimate GDPR & CCPA shortcode as the email confirmation target page (or leave empty for autodetect)
sv: Ange anpassad URL till sidan som innehåller Ultimate GDPR & CCPA kortkod som målsidan för e-postbekräftelse (eller lämna tomma för autodetektering)

en: Simple form
sv: Enkel formulär

en: Rounded form
sv: Rundad form

en: Tabbed form
sv: Tabbform

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Your data has been forgotten
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Dina användaruppgifter har raderats

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Privacy Policy
sv: Integritetspolicy

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Require administrators to accept Privacy Policy (redirect)
sv: Kräver administratörer samtycker till integritetspolicy (omdirigering)

en: Require logged in users to accept Privacy Policy (redirect)
sv: Kräver inloggade användare samtycker till integritetspolicy (omdirigering)

en: Require not logged in users/guests to accept Privacy Policy (redirect)
sv: Kräver icke-inloggade användare/gäster samtycker till integritetspolicy (omdirigering)

en: WordPress Privacy Policy page
sv: WordPress integritetspolicysida

en: Page with existing Privacy Policy
sv: Sida med existerande integritetspolicy

en: Privacy Policy Custom URL
sv: Anpassad integritetspolicy URL

en: Page to redirect to after Privacy Policy accepted
sv: Sida att omdirigera till efter att integritetspolicy har accepterats

en: Shortcode Button Styling
sv: Stila kortkodsknappen

en: Privacy Policy version, eg. 1.0 (if you change it, user has to give consent again)
sv: Integritetspolicyversion, t.ex 1.0 (om du ändrar det måste användaren ge samtycke igen)

en: Redirect to Privacy Policy first (if Terms and Conditions also redirect)
sv: Omdirigera till integritetspolicy först (om även villkoren omdirigeras)

en: Convert the following text to Privacy Policy link in all services templates, eg. 'Privacy Policy'
sv: Konvertera följande text till länken Integritetspolicy i alla servicemallar, t.ex. 'Integritetspolicy'

en: Click here to create
sv: Klicka här för att skapa

en: 1. Place %s shortcode on your existing Privacy Policy page to add an accept button.%s2. Select Privacy Policy page below, so users can be redirected there to give their consent.
sv: 1. Placera %s kortkod på din befintliga sida för integritetspolicy för att lägga till en acceptera knapp.%s2. Välj sidan Integritetspolicy nedan så att användare kan omdirigeras dit för att ge sitt samtycke.

en: WordPress Privacy page
sv: WordPress sekretessida

en: Last visited page
sv: Senast besökta sida

en: Don't redirect
sv: Omdirigera inte

en: Theme Default
sv: Temastandard

en: Cookie box buttons
sv: Cookie rutknappar

en: Pseudonymization
sv: Anonymisering

en: Encryption is not possible. Please check your openssl library.
sv: Kryptering är inte möjlig. Kontrollera ditt openssl bibliotek.

en: Warning
sv: Varning

en: Automatically encrypt new data
sv: Kryptera automatiskt nya data

en: Automatically decrypt all data on the fly (if you have anything encrypted, this is recommended)
sv: Avkryptera automatiskt all information i farten (rekommenderas om någon är krypterad)

en: Select data to encrypt
sv: Välj data att kryptera

en: This feature is experimental and may lead to irreversible data lost! After encryption, it may be impossible for anyone to decrypt your data.
sv: Den här funktionen är experimentell och kan leda till att irreversibla data går förlorade! Efter kryptering kan det vara omöjligt för någon att dekryptera dina data.

en: Pseudonymization feature allows you to encrypt some of the data stored in the database. That way, if anyone got access to your database, the user's data would be pseudonymized. Database contents are permanently encrypted and can be decrypted on the fly when accessed by users. You can also permanently decrypt all your contents.
sv: Anonymiseringsfunktionen låter dig kryptera en del av de data som lagras i databasen. På så sätt, om någon fick tillgång till din databas, användarens data skulle pseudonymeras. Databasinnehållet är permanent krypterat och kan dekrypteras i farten när användarna har åtkomst till dem. Du kan också permanent dekryptera allt ditt innehåll.

en: How to use:
sv: Lär dig hur:

en: 1. Make a backup
sv: 1. Gör en backup

en: 2. Select which data to encrypt
sv: 2. Välj vilken data som ska krypteras

en: 3. (Optionally) Select 'automatically encrypt new data' for continuous encryption of all incoming data
sv: 3. (Valfritt) Välj 'automatiskt kryptera ny data' för kontinuerlig kryptering av alla inkommande data

en: 4. Click 'Save changes'
sv: 4. Tryck 'Spara ändringar'

en: 5. (Optionally) Click 'Encrypt selected' to encrypt all current data which has not been yet encrypted
sv: 5. (Valfritt) Klicka på 'Kryptera valda' för att kryptera all aktuell data som ännu inte har krypterats

en: Data encrypted successfully
sv: Data krypteringen lyckades

en: Decryption is not possible. Please check your openssl library.
sv: Avkryptering är inte möjligt. Kontrollera ditt openssl bibliotek.

en: Data decrypted successfully
sv: Data avkrypteras lyckades

en: [Ultimate GDPR & CCPA] New Data Rectification request from %s
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Ny begäran om datakorrigering från %s

en: There is a new Data Rectification request from email %s. See details at %s
sv: Det finns en ny begäran om datakorrigering från e-post %s. Se detaljer vid %s

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Please confirm your data rectification request from %s
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Bekräfta begäran om datakorrigering från %s

en: Data Rectification
sv: Datakorrigering

en: Data Rectification settings
sv: Inställningar för datakorrigering

en: Email to send admin notifications to
sv: Skicka e-post med administratörsmeddelanden till

en: User mail title
sv: Användarens e-postrubrik

en: User mail content
sv: Användarens e-postinnehåll

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Data rectification notice from %s
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Begäran om datakorrigering från %s

en: Your data has been rectified
sv: Dina datauppgifter har korrigerats

en: Services
sv: Tjänster

en: Parent Services
sv: Överordnad tjänster

en: View Service
sv: Visa tjänst

en: Add New Service
sv: Lägg till ny tjänst

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Edit Service
sv: Redigera tjänst

en: Update Service
sv: Uppdatera tjänst

en: Search Services
sv: Sök tjänster

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Not found in Trash
sv: Hittades inte i papperskorgen

en: services
sv: tjänster

en: Services options
sv: Tjänstealternativ

en: Recaptcha key (for myaccount shortcode submissions)
sv: Recaptcha nyckel (för mitt konto kortkod inlämningar)

en: Recaptcha secret key (for myaccount shortcode submissions)
sv: Hemlig Recaptcha nyckel (för mitt konto kortkod inlämningar)

en: When logging consents of users who did not accept Privacy Policy, log their IP
sv: När loggar samtycke från användare som inte accepterade Integritetspolicy, deras IP loggar

en: When logging consents of users who did not accept Privacy Policy, log their User Agent
sv: När loggar samtycke från användare som inte accepterade Integritetspolicy, deras användaragent loggar

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
sv: Tjänster

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Services
sv: Tjänster

en: Terms And Conditions
sv: Allmänna villkor

en: Terms and Conditions
sv: Allmänna villkor

en: Require administrators to accept Terms and Conditions (redirect)
sv: Kräver administratörer samtycker till allmänna villkor (omdirigering)

en: Require logged in users to accept Terms and Conditions (redirect)
sv: Kräver inloggade användare samtycker till allmänna villkor (omdirigering)

en: Require guest users to accept Terms and Conditions (redirect)
sv: Kräver gästanvändare samtycker till allmänna villkor (omdirigering)

en: The page with existing Terms and Conditions
sv: Sidan med befintliga allmänna villkor

en: The page to redirect to after Terms accepted
sv: Sidan att omdirigera till efter att villkoren har accepterats

en: Terms and Condition Custom URL
sv: Anpassad allmänna villkor URL

en: Terms version, eg. 1.0 (if you change it, user has to give consent again)
sv: Villkorsversionen, t.ex 1.0 (om du ändrar det måste användaren ge samtycke igen)

en: Convert the following text to Terms and Conditions link in all services templates, eg. 'Terms and Conditions'
sv: Konvertera följande text till länken Allmänna villkor i alla servicemallar, t.ex. 'Allmänna villkor'

en: 1. Place %s shortcode on your existing Terms and Conditions page to add an accept button.%s2. Select Terms and Conditions page below, so users can be redirected there to give their consent.
sv: 1. Placera %s kortkod på din befintliga sida för allmänna villkor för att lägga till en acceptera knapp.%s2. Välj sidan Allmänna villkor nedan så att användare kan omdirigeras dit för att ge sitt samtycke.

en: There is a new Unsubscribe request from email %s. See details at %s
sv: Det finns en ny avregistreringsförfrågan från e-post% s. Se detaljer vid %s

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Please confirm request to be unsubscribed from %s newsletters
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Bekräfta förfrågan om att vara avstängd från %s nyhetsbrev

en: There was an error unsubscribing %s from %s service: %s
sv: Det gick inte att avsluta prenumerationen %s från %s tjänst: %s"

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Unsubscription finished!
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Avsluta prenumeration är klar!

en: Unsubscribe
sv: Avregistrera

en: Unsubscribe settings
sv: Inställningar för avregistrering

en: Hide Unsubscribe Tab
sv: Dölj fliken Avsluta prenumerationen

en: Automatically unsubscribe users who confirmed their mail
sv: Avsluta automatiskt prenumeranter som har bekräftat sin e-post

en: Automatically send email about unsubscription to users who confirmed their email
sv: Skicka automatiskt e-post om avsluta prenumeration till användare som har bekräftat sin e-post

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Unsubscribe notice from %s
sv: [Ultimate GDPR & CCPA] Avsluta prenumerationmeddelandet från %s

en: You have been unsubscribed
sv: Du har blivit avregisterat

en: To confirm, please follow this link: %s
sv: För att bekräfta, följ denna länken: %s

en: Essential
sv: Grundläggande

en: [%s] Block Addthis cookies when a user doesn't accept Functionality cookies
sv: [%s] Blockera Addthis cookies när en användare inte accepterar funktionalitetskakor

en: Inject consent checkbox to all forms
sv: Injicera samtyckesrutan till alla formulär

en: [%s] Inject consent checkbox to all forms
sv: [%s] Injicera kryssrutan för samtycke till alla formulär

en: ARForms gathers data entered by users in forms
sv: ARForms samlar data som anges av användare i formulär

en: <strong>ERROR</strong>: Please consent to storage of your data
sv: <strong>FEL</strong>: Vänligen godkänn lagring av dina uppgifter

en: [%s] Name
sv: [%s] Namn

en: [%s] Description
sv: [%s] Beskrivning

en: [%s] Enter the existing user's email whom the posts will be reassigned to (or leave empty to delete them when forgetting)
sv: [%s] Ange den befintliga användarens e-post som inlägget kommer att tilldelas till (eller lämna tomma för att radera dem när radering)

en: bbPress gathers users activity in forums
sv: bbPress samlar användarnas aktivitet i forum

en: Could not delete user data for user: %s
sv: Det gick inte att radera användardata för användaren: %s

en: Could not reassign user data for user: %s
sv: Det gick inte att tilldela användardata för användaren:%s

en: BuddyPress gathers users activity in profile pages and groups
sv: BuddyPress samlar användarnas aktivitet i profilsidor och grupper

en: Caldera Forms gathers data entered by users in forms
sv: Caldera Forms samlar data som anges av användare i formulär

en: Contact Form CFDB7 gathers data entered by users in Contact Form 7
sv: Conact Form CFDB7 samlar data som anges av användare i Contact Form 7

en: Contact Form 7 gathers data entered by users in forms
sv: Contact Form 7 samlar data som anges av användare i formulär

en: There were problems forgetting data for user: %s
sv: Det gick inte att radera användardata för användaren: %s

en: [%s] Display consent checkbox for logged in user
sv: [%s] Visa kryssrutan för samtycke för inloggad användare

en: Waitlist for WooCommerce - Back In Stock Notifier gathers data entered by users in forms
sv: Waitlist for WooCommerce - Back In Stock Notifier samlar data som anges av användare i formulär

en: eForm gathers data entered by users in forms
sv: eForm samlar data som anges av användare i formulär

en: %s is required.
sv: %s är obligatorisk.

en: Consent
sv: Samtycke

en: Events Manager gathers data entered by users in booking order forms
sv: Events Manager samlar data som anges av användare i bokningsformulär

en: Flamingo gathers data entered by users in CF7 forms
sv: Flamingo samlar data som anges av användare i CF7 formulär

en: [%s] Inject consent checkbox to all forms (Basic)
sv: [%s] Injicera kryssrutan för samtycke till alla formulär (Grundläggande)

en: [%s] Inject consent checkbox to all forms (Premium)
sv: [%s] Injicera kryssrutan för samtycke till alla formulär (Premium)

en: Formidable Forms gathers data entered by users in forms
sv: Formidabla Forms samlar data som anges av användare i formulär

en: [Formidable Forms] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
sv: [Formidable Forms] Injicera kryssrutan för samtycke som det första fältet istället för det sista

en: This field is required
sv: Detta fält är obligatoriskt

en: Enable Google Analytics anonymized IP tracking (<a href='%s' target='_blank'>read more</a>)
sv: Aktivera anonymiserad IP-spårning av Google Analytics (<a href='%s' target='_blank'>läs mer</a>)

en: Please note that even when enabled, Ultimate GDPR & CCPA will still block Google Analytics without user consent. If you would like to track anonymously users without accepting cookies, please <a href='%s' target='_blank'>read more here</a>.
sv: Observera att även när den är aktiverad kommer Ultimate GDPR & CCPA fortfarande att blockera Google Analytics utan användarens samtycke. Om du vill spåra anonyma användare utan att acceptera cookies, <a href='%s' target='_blank'>läs mer här</a>.

en: Google Analytics Tracking ID (disable tracking for this ID when cookies consent not given), eg. UA-118586768-1
sv: Google Analytics Tracking ID (inaktivera spårning för detta ID när cookies inte samtycker), t.ex. UA-118.586.768-1

en: [Gravity Forms] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
sv: [Gravity Forms] Injicera kryssrutan för samtycke som det första fältet istället för det sista

en: Yes
sv: Ja

en: Gravity forms gathers data entered by users in forms
sv: Gravity Forms samlar data som anges av användare i formulär

en: Hotjar works most accurately if the Hotjar Tracking Code is in the Head tag (<head>) of every page you want to track on your site. This ensures that Hotjar will start tracking visitors as soon as possible.
sv: Hotjar fungerar mest exakt om Hotjar Tracking Code finns i huvudetiketten (<head>) på varje sida du vill spåra på din webbplats. Detta säkerställer att Hotjar börjar spåra besökare så snart som möjligt.

en: [Mailchimp] Inject consent checkbox to order fields
sv: [Mailchimp] Injicera kryssruta för samtycke i sorteringsrutor

en: [Mailchimp] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
sv: [Mailchimp] Injicera kryssrutan för samtycke som det första fältet istället för det sista

en: Consent is mandatory to proceed
sv: Samtycke är obligatoriskt att fortsätta

en: Mailchimp gathers data entered by users in forms
sv: Mailchimp samlar data som anges av användare i formulär

en: Mailer Lite gathers data entered by users in forms
sv: Mailer Lite samlar data som anges av användare i formulär

en: [Mailpoet] Description
sv: [Mailpoet] Beskrivning

en: Mailpoet gathers data entered by users in forms
sv: Mailpoet samlar data som anges av användare i formulär

en: [%s] Inject consent checkbox to subscribe forms
sv: [%s] Injicera kryssrutan för samtycke för att prenumerera på formulär

en: [%s] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
sv: [Mailchimp] Injicera kryssrutan för samtycke som det första fältet istället för det sista

en: [%s] Inject consent checkbox to unsubscribe forms
sv: [%s] Injicera kryssrutan för samtycke för att avprenumerera formulär

en: Consent is missing
sv: Samtycke saknas

en: Mailster collects signed in user data
sv: Mailster samlar inloggade användardata

en: [Newsletter] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
sv: [Newsletter] Injicera kryssrutan för samtycke som det första fältet istället för det sista

en: Newsletter
sv: Nyhetsbrev

en: Newsletter gathers data entered by users in newsletter forms
sv: Nyhetsbrev samlar data som anges av användare i nyhetsbrevformulär

en: Ninja Forms gathers data entered by users in forms
sv: Ninja Forms samlar data som anges av användare i formulär

en: Quform gathers data entered by users in forms
sv: Quform samlar data som anges av användare i formulär

en: Consent is required
sv: Samtycke krävs

en: %s gathers data entered by users in forms
sv: %s samlar data som anges av användare i formulär

en: [WooCommerce] Description
sv: [WooCommerce] Beskrivning

en: [WooCommerce] Inject consent checkbox to order fields
sv: [WooCommerce] Injicera kryssrutan för samtycke till sorteringsfält

en: [WooCommerce] Inject consent checkbox to account forms
sv: [WooCommerce] Injicera kryssruta för samtycke i kontoformulärer

en: [WooCommerce] Inject consent checkbox to checkout
sv: [WooCommerce] Injicera kryssrutan för samtycke till kassan

en: [WooCommerce] Additional checkout consent label
sv: [WooCommerce] Ytterligare samtycke etikett för kassan

en: [WooCommerce] Inject Additional consent checkbox to checkout
sv: [WooCommerce] Injicera Ytterligare kryssrutan för samtycke till kassan

en: [WooCommerce] Pseudonymize first and last name
sv: [WooCommerce] Anonymisera för- och efternamn"

en: [WooCommerce] Pseudonymize address information
sv: [WooCommerce] Anonymisera adressinformation

en: [WooCommerce] Pseudonymize billing email
sv: [WooCommerce] Anonymisera e-postadress för fakturering

en: I consent to the storage of my data according to the Privacy Policy
sv: Jag godkänner lagring av mina uppgifter i enlighet med integritetspolicyn

en: WooCommerce gathers data entered by users in shop orders
sv: WooCommerce samlar data som anges av användare i butikorder

en: [%s] Block Wordfence cookies when a user doesn't accept Functionality cookies
sv: [%s] Blockera Wordfence cookies när en användare inte accepterar funktionalitetskakor

en: Please give consent to collect your data
sv: Ge samtycke till att samla in dina uppgifter

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Could not update comment data for comments: %s
sv: Det gick inte att uppdatera kommentardata för kommentarer: %s

en: [WP Comments] Description
sv: [WP Comments] Beskrivning

en: [WP Comments] Inject consent checkbox to comments fields
sv: [WP Comments] Injicera kryssrutan för samtycke till kommentarfält

en: WordPress Comments are data entered by users in comments
sv: WordPress Comments är data som anges av användare i kommentarer

en: wpForo gathers users activity in forums
sv: wpForo samlar användarnas aktivitet i forum

en: Could not delete posts for user: %s
sv: Det gick inte att radera inlägg för användaren: %s

en: [WP Job Manager] Description
sv: [WP Job Manager] Beskrivning

en: WP Job Manager gathers data entered by users in forms
sv: WP Job Manager samlar data som anges av användare i formulär

en: Could not update post data for posts: %s
sv: Det gick inte att uppdatera inläggsdata för inlägg: %s

en: [WP Posts] Delete posts instead of reassigning to a different user?
sv: [WP Posts] Ta bort inlägg istället för att tilldela till en annan användare?

en: [WordPress Posts] Description
sv: [WordPress Posts] Beskrivning

en: [WP Posts] Enter the user email whom the posts will be reassigned to (default is admin)
sv: [WP Posts] Ange till vilken e-postadress posterna ska omfördelas till (standard är admin)

en: WordPress posts author data
sv: WordPress publicerar författardata

en: [WP Simple Paypal Shopping Cart] Pseudonymize user order data
sv: [WP Simple Paypal Shopping Cart] Pseudonymera användarorderdata

en: WP Simple Paypal Shopping Cart gathers consumer orders data
sv: WP Simple Paypal Kundvagn samlar upp beställningsuppgifter

en: WP User Data
sv: WP Användardata

en: [WP User Data] Description
sv: [WP User Data] Beskrivning

en: [WP User Data] Pseudonymize first and last name
sv: [WP User Data] Anonymisera för- och efternamn

en: [WP User] Inject consent checkbox to User network signup form fields
sv: [WP User] Injicera kryssrutan för samtycke till formulärfält för användarregistersnätverk

en: [WP User] Inject consent checkbox to User register form fields
sv: [WP User] Injicera kryssrutan för samtycke till fältet Användarregisterformulär

en: [WP User] Inject consent checkbox to lost password form fields
sv: [WP User] Injicera kryssrutan för samtycke till fält för borttappade lösenord

en: WordPress user data stored as user meta data in database
sv: WordPress användardata lagras som användarmetadata i databasen

en: WooCommerce Wishlist gathers data entered by users in shop orders
sv: WooCommerce Wishlist samlar data som anges av användare i butikorder

en: [Youtube] Remove youtube iframes until Necessary cookies accepted
sv: [Youtube] Ta bort iframes på YouTube tills nödvändiga cookies accepteras

en: Youtube creates cookies
sv: Youtube skapar cookies

en: There was an error in your request
sv: Det uppstod ett fel i din förfrågan

en: First party
sv: Första parti

en: Third party
sv: Tredjeparts

en: Cookie names
sv: Cookie namn

en: Type of cookie
sv: Typ av cookie

en: First or Third party
sv: Första eller tredjeparts

en: Can be blocked
sv: Kan blockeras

en: Session or Persistent
sv: Session eller beständig

en: Expiry Time
sv: Utgångstid

en: Purpose
sv: Syfte

en: Persistent
sv: Beständig

en: Settings
sv: Inställningar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Emails were sent.
sv: E-post har skickats.

en: You will send emails to the following emails:
sv: Du skickar e-postmeddelanden till följande e-post:

en: Send
sv: Skicka

en: Press 'Save changes' before sending emails if you changed any options
sv: Tryck på 'Spara ändringar' innan du skickar e-postmeddelanden om du har ändrat några alternativ

en: Go to send emails screen
sv: Gå till skicka e-post skärmen

en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: Press 'Save changes' before downloading logs if you changed any options
sv: Tryck på 'Spara ändringar' innan du laddar ner loggar om du ändrade några alternativ

en: Download consents log
sv: Ladda ner samtyckeloggen

en: Your website should be publicly accessible so that the Cookie Detector can work properly.
sv: Din webbplats ska vara allmänt tillgänglig så att cookiedetektorn kan fungera korrekt.

en: Close
sv: Stäng

en: Cookies Scanner
sv: Cookieskanner

en: Our busy bees are searching for cookies on:
sv: Våra upptagna nöd söker efter cookies på:

en: posts and pages
sv: inlägg och sidor

en:  of your WordPress site.
sv:  på din WordPress webbplats.

en: It can take up to few minutes. Thanks for your patience!
sv: Det kan ta några minuter. Tack för ditt tålamod!

en: One of our bees returned with:
sv: En av våra nöd kom tillbaka med:

en: Other bees are still searching...
sv: Andra nöd söker fortfarande...

en: All our busy bees are back with these results:
sv: Alla våra upptagna nöd är tillbaka med dessa resultat:

en: We are currently scanning:
sv: Vi skannar för närvarande:

en: Failed scans:
sv: Misslyckade skanningar:

en: Show failed scans
sv: Visa misslyckade skanningar

en: Retry failed scans
sv: Försök igen med misslyckade skanningar

en: Are you sure you want to retry failed scans?
sv: Är du säker på att du vill försöka igen med misslyckade skanningar?

en: Currently scanned URL:
sv: För närvarande skannas URL:

en: Introduction
sv: Introduktion

en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

en: The GDPR was approved and adopted by the EU Parliament in April 2016.
sv: Dataskyddsförordningen (GDPR) godkändes och antogs av EU parlamentet i april 2016.

en:  The regulation will take effect after a two-year transition period and, unlike a Directive it does not require any enabling legislation to be passed by government; meaning it will be in force May 2018.
sv:  Förordningen träder i kraft efter en tvåårig övergångsperiod och till skillnad från ett direktiv kräver den inte att lagstiftning kan antas av regeringen. vilket betyder att den kommer att gälla maj 2018.

en: The GDPR not only applies to organisations located within the EU but it will also apply to organisations located outside of the EU if they offer goods or services to, or monitor the behaviour of, EU data subjects. It applies to all companies processing and holding the personal data of data subjects residing in the European Union, regardless of the company's location.
sv: GDPR gäller inte bara för organisationer som är belägna inom EU utan kommer också att gälla för organisationer som är belägna utanför EU om de erbjuder varor eller tjänster till, eller övervakar beteendet hos EU-registrerade. Det gäller alla företag som behandlar och innehar personuppgifter från registrerade som är bosatta i EU, oavsett företagets plats.

en: This plugin will create a form where users can request access to or deletion of their personal data, stored on your website. It is also possible to:
sv: Detta plugin skapar ett formulär där användare kan begära åtkomst till eller ta bort sina personuppgifter, lagrade på din webbplats. Det är också möjligt att:

en: Create a custom cookie notice and block all cookies until cookie consent is given.
sv: Skapa ett anpassat cookiemeddelande och blockera alla cookies tills samtycke har lämnats.

en: Set up redirects for your Terms and Conditions and Privacy Policy pages until consent is given.
sv: Skapa omdirigeringar för dina allmänna villkor och Integritetspolicy tills samtycke har lämnats.

en: Browse user requests for data access/deletion and set custom email notifications.
sv: Bläddra i användarbegäranden för datatillgång/radering och ange anpassade e-postmeddelanden.

en: Send custom email informing about data breach to all users which left their email at your site.
sv: Skicka anpassad e-post som informerar om dataintrång till alla användare som lämnade sin e-post på din webbplats.

en: Automatically add consent boxes for various forms on your website.
sv: Lägg automatiskt till samtyckelådor för olika formulär på din webbplats.

en: Pseudonymize some of user data stored in database.
sv: Anonymisera en del av användardata lagrade i databasen.

en: Check currently activated plugins for GDPR compliance.
sv: Kontrollera om aktiva plugin överensstämmer med GDPR.

en: To start, browse through settings. Then, create a new page with shortcode:
sv: För att starta, bläddra igenom inställningarna. Skapa sedan en ny sida med kortkod:

en: Available Shortcodes
sv: Tillgängliga kortkoder

en: User Settings:
sv: Användarinställningar:

en: Privacy Policy Button:
sv: Integritetspolicyknapp:

en: Terms and Conditions Button:
sv: Allmänna villkor knapp:

en: Cookie Popup Link:
sv: Cookie popuplänk:

en: [ultimate_gdpr_cookie_popup]Link [/ultimate_gdpr_cookie_popup]
sv: [ultimate_gdpr_cookie_popup]Länk [/ultimate_gdpr_cookie_popup]

en: Display Cookies List:
sv: Visa lista över cookies:

en: Protect Content:
sv: Skydda innehåll:

en: content
sv: innehåll

en: Privacy Center:
sv: Sekretesscenter:

en: System requirements:
sv: Systemkrav:

en: Memory limit:
sv: Minnesgräns:

en: Disk space:
sv: Lagringsutrymme:

en: Export/import options
sv: Export/importalternativ

en: You can export current plugin settings to a file which can be used to import the settings on other websites
sv: Du kan exportera aktuella tillägginställningar till en fil som kan användas för att importera inställningarna på andra webbplatser

en: Export plugin settings
sv: Exportera tillägginställningar

en: Select file to import settings from. Your current settings will be overwritten.
sv: Välj fil att importera inställningar från. Dina aktuella inställningar skrivs över.

en: Import plugin settings
sv: Importera tillägginställningar

en: Export services from Service Manager
sv: Exportera tjänster från Tjänstehanteraren

en: Export services
sv: Exportera tjänster från Tjänstehanteraren

en: Select file to add services from. Your current services will not be removed.
sv: Välj fil för att lägga till tjänster från. Dina nuvarande tjänster kommer inte att tas bort.

en: Import services to Service Manager
sv: Import tjänster till Tjänstehanteraren

en: Any questions?
sv: Några frågor?

en: Please have a look at the
sv: Ta gärna en titt på

en: Support forum
sv: Supportforum

en: or ask your questions via email
sv: eller ställa dina frågor via e-post

en: Link to our
sv: Länk till vår

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Collected data for user: %s
sv: Samlad data för användare: %s

en: Go back
sv: Tillbaka

en: No data collected for this service
sv: Inga uppgifter samlas in för den här tjänsten

en: Data access requests list
sv: Lista över begärda data

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Email
sv: E-post

en: Date of request
sv: Datum för förfrågan"

en: Date of data sent
sv: Datum för skickad data

en: Select for action
sv: Välj för åtgärd

en: See details
sv: Se detaljer

en: Not registered
sv: Inte registrerad

en: Preview data
sv: Förhandsgranska uppgifter

en: Send data to selected emails
sv: Skicka data till valda e-postadresser

en: Remove selected requests from list
sv: Ta bort valda förfrågningar från listan

en: Remove all sent requests from list
sv: Ta bort alla skickade förfrågningar från listan

en: Right To Be Forgotten request list
sv: Lista över rätt att glömmas förfrågan

en: Services to forget (user selected)
sv: Tjänster att glömma (användaren har valts)

en: Date of mail sent
sv: Datum för skickad e-post

en: Email user / remove request
sv: E-postanvändare / ta bort begäran

en: Select all
sv: Markera alla

en: Forgotten at %s
sv: Glömt hos %s

en: Forget and notify selected users
sv: Glöm och meddela utvalda användare

en: Plugin
sv: Tillägg

en: Collects user data
sv: Samlar användardata

en: Compatible with Ultimate GDPR & CCPA
sv: Kompatibel med Ultimate GDPR & CCPA

en: No
sv: Nej

en: Probably
sv: Förmodligen

en: Unknown
sv: Okänd

en: Partly
sv: Delvis

en: Press "Save changes" before downloading logs if you changed any options
sv: Tryck på 'Spara ändringar' innan du laddar ner loggar om du ändrade några alternativ

en: Press 'Save changes' before pressing encryption buttons if you changed any options
sv: Tryck på 'Spara ändringar' innan du trycker på krypteringsknapparna om du ändrade några alternativ

en: Encrypt selected
sv: Kryptering vald

en: Decrypt selected
sv: Dekryptera vald

en: Current data:
sv: Nuvarande data:

en: Rectified data:
sv: Korrigerade uppgifter:

en: Rectified data for user: %s
sv: Korrigerade uppgifter för användare: %s

en: Data rectification requests list
sv: Lista över begäran om datakorrigering

en: See rectified data
sv: Läs korrigerade data

en: Download all consents log
sv: Ladda ner alla samtyckeloggar

en: Unsubscribe request list
sv: Begäran lista för avregistrering

en: Services to unsubscribe from (user selected)
sv: Tjänster att avsluta prenumerationen från (användaren har valts)

en: Unsubscribed at %s
sv: Avregistrerat vid %s

en: Unsubscribe and notify selected users
sv: Avregistrera och meddela valda användare

en: Privacy settings
sv: Sekretessinställningar

en: Decide which cookies you want to allow.
sv: Bestäm vilka cookies du vill tillåta.

en: You can change these settings at any time. However, this can result in some functions no longer being available. For information on deleting the cookies, please consult your browser’s help function.
sv: Du kan ändra dessa inställningar när som helst. Detta kan emellertid resultera i att vissa funktioner inte längre är tillgängliga. För information om hur du tar bort cookies, vänligen kontakta din webbläsares hjälpfunktion.

en: Learn more about the cookies we use.
sv: Läs mer om cookies vi använder.

en: With the slider, you can enable or disable different types of cookies:
sv: Med skjutreglaget kan du aktivera eller inaktivera olika typer av cookies:

en: This website wont't:
sv: Denna webbplats kommer inte att:

en: Hide details
sv: Gömma detaljer

en: Cookie Box Settings
sv: Cookie rutinställningar

en: This field cannot be blank.
sv: Detta fält kan inte vara tomt.

en: I consent to the storage of my data according to the Privacy Policy (required)
sv: Jag godkänner lagring av mina uppgifter i enlighet med integritetspolicyn (obligatoriskt)

en: I consent to my data being stored according to the Privacy Policy
sv: Jag samtycker till att mina data lagras i enlighet med integritetspolicyn

en: Follow this link to access Privacy Policy
sv: Följ denna länk för att komma åt integritetspolicy

en: You must accept the Privacy Policy before submitting the form
sv: Du måste acceptera integritetspolicy innan du skickar in formuläret

en: I consent to the storage of my data according to the Privacy Policy (required to submit)
sv: Jag godkänner lagring av mina uppgifter i enlighet med integritetspolicyn (krävs för att skicka in)

en: I consent to the storage of my data according to the Privacy Policy
sv: Jag godkänner lagring av mina uppgifter i enlighet med integritetspolicyn

en: This is a required field.
sv: Detta är ett obligatoriskt fält.

en: This field is mandatory
sv: Detta fält är obligatoriskt

en: Below, you can browse services which sign up users to newsletters. Check services which newsletters you wish to be unsubscribed from. The subscription will stop immediately.
sv: Nedan kan du bläddra bland tjänster som registrerar användare till nyhetsbrev. Kontrollera tjänster vilka nyhetsbrev du vill avsluta. Prenumerationen kommer att stoppa omedelbart.

en: Personal Data Access
sv: Tillgång till personuppgifter

en: Forget me
sv: Glöm mig

en: Data rectification
sv: Datakorrigering

en: Name
sv: Namn

en: Below, you can request for your personal data that's collected by this website sent to you in an email.
sv: Nedan kan du begära att dina personuppgifter som samlas in av denna webbplats skickas till dig i ett e-postmeddelande.

en: Email:
sv: E-post:

en: I consent to have my email collected in order to receive my requested data. See Privacy Policy page for more information.
sv: Jag samtycker till att min e-post samlas in för att få min begärda data. Se sidan Integritetspolicy för mer information.

en: Below, you can browse services which collects your personal data on this website. Check services you wish to be forgotten by. This will send a request to the website admin. You will be notified by email once this is done."
sv: Nedan kan du bläddra bland tjänster som samlar in dina personuppgifter på denna webbplats. Kontrollera tjänster du vill glömmas av. Detta skickar en begäran till webbplatsadministratören. Du kommer att meddelas via e-post när detta är gjort.

en: Below, you can browse services which collects your personal data on this website. Check services you wish to be forgotten by. This will send a request to the website admin. You will be notified by email once this is done.
sv: Nedan kan du bläddra bland tjänster som samlar in dina personuppgifter på denna webbplats. Kontrollera tjänster du vill glömmas av. Detta skickar en begäran till webbplatsadministratören. Du kommer att meddelas via e-post när detta är gjort.

en: I consent to have my email collected in order to process this request. See Privacy Policy page for more information.
sv: Jag godkänner att min e-post samlas in för att behandla denna begäran. Se sidan Integritetspolicy för mer information.

en: Below, you can send a request to have your data rectified by  the website admin. Enter what you would like to be rectified. You will be notified by email once this is done.
sv: Nedan kan du skicka en begäran om att dina data ska rättas av webbplatsadministratören. Ange vad du vill korrigeras. Du kommer att meddelas via e-post när detta är gjort.

en: Current data
sv: Nuvarande data

en: Rectified data
sv: Korrigerade uppgifter

en: You have already accepted Privacy Policy
sv: Du har redan accepterat integritetspolicy

en: Decline
sv: Neka

en: Data access
sv: Datatillgång

en: Right to be forgotten
sv: Rätt att glömmas

en: Cookie settings
sv: Cookieinställningar

en: Privacy policy
sv: Integritetspolicy

en: Terms &amp; conditions pages
sv: Allmänna villkorssidor

en: Contact DPO
sv: Kontakta DPO

en: You have already accepted Terms and Conditions
sv: Du har redan accepterat allmänna villkor

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
sv: okänd

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober
