WPML_EXPORT - en to hu translation catalogue (565 entries)

en: Please upload a file to import
hu: Töltsön be egy importálandó fájlt

en: No options were imported
hu: Nem importáltak opciókat

en: Settings imported successfully
hu: Beállítások importálva sikeresen

en: Settings were not imported. Please check the import file.
hu: A beállításokat nem importálták. Ellenőrizze az importfájlt.

en: Wrong file format for services.
hu: A szolgáltatások hibás formátuma.

en: Services imported successfully
hu: A szolgáltatások sikeresen importálva

en: No service was imported
hu: Nem importált szolgáltatást

en: Enabled
hu: Bekapcsolt

en: Enable
hu: Engedélyezze

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Disable
hu: Kikapcsolja

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Buttons styles
hu: Gombok stílusok

en: Custom style CSS
hu: Egyéni stílus CSS

en: Do not block user agents (eg. bots) containing the following texts (comma separated)
hu: Ne blokkolja a következő szövegeket tartalmazó felhasználói ügynököket (pl. Botokat) (vesszővel elválasztva)

en: Button shape
hu: Gomb alak

en: Button background color
hu: Gomb háttérszíne

en: Button text color
hu: A gomb szövegének színe

en: Distance from border [px]
hu: Távolság a határról [px]

en: Box style
hu: Box stílus

en: Box shape
hu: Doboz alakú

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Background image
hu: Háttérkép

en: Active Tab
hu: Aktív lap

en: Text color
hu: Szöveg szín

en: Protection shortcode label
hu: Védelmi rövidített címke

en: Update
hu: Frissítés

en: Remove
hu: Eltávolít

en: Classic Dark
hu: Klasszikus sötét

en: Classic Light
hu: Klasszikus fény

en: Squared
hu: Négyzetben

en: Rounded
hu: Lekerekített

en: Text Only
hu: Csak szöveg

en: Icon and Text
hu: Ikon és szöveg

en: Normal
hu: Normál

en: Large
hu: Nagy

en: Bottom left
hu: Bal alsó

en: Bottom right
hu: Jobb alsó

en: Bottom panel
hu: Alsó panel

en: Top left
hu: Bal felső

en: Top right
hu: Jobb felső

en: Top panel
hu: A felső panel

en: Front page
hu: Címlap

en: Posts page
hu: Hozzászólások oldal

en: Submit
hu: Küldés

en: Trigger
hu: Ravasz

en: This website will:
hu: Ez a weboldal:

en: This website won't:
hu: Ez a weboldal nem fog:

en: Save & Close
hu: Mentés & Bezárás

en: Block all
hu: Összes blokkolása

en: Functionality
hu: Használhatóság

en: Analytics
hu: Analitika

en: Advertising
hu: Reklám

en: Essential: Remember your cookie permission setting; Essential: Allow session cookies; Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages; Essential: Keep track of what you input in a shopping cart; Essential: Authenticate that you are logged into your user account; Essential: Remember language version you selected;
hu: Alapvető: Ne feledkezzen meg a cookie engedélybeállításáról; Alapvető: Engedélyezze a munkamenet cookie-kat; Alapvető: összegyűjti azokat az információkat, amelyeket egy űrlapon, hírlevélben és más formában minden oldalon megtalál; Alapvető: Tartsa nyomon a bevásárlókosárban bevitt adatokat; Alapvető: Hitelesítése, hogy bejelentkezett a felhasználói fiókjába; Alapvető: Ne feledje a kiválasztott nyelvi verziót;

en: Remember your login details; Functionality: Remember social media settings; Functionality: Remember selected region and country; Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken; Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number; Analytics: Keep track of the time spent on each page; Analytics: Increase the data quality of the statistics functions; Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.; Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location;
hu: Ne feledje a bejelentkezési adatait; Funkcionalitás: Ne felejtse el a közösségi média beállításait; Funkcionalitás: Ne feledje, hogy kiválasztott régió és ország; Analytics: nyomon kövesse a látogatott oldalakat és a kölcsönhatásokat; Analytics: Tartsa nyomon az Ön helyét és régióját az IP-száma alapján; Analytics: nyomon kövesse az egyes oldalakra fordított időt; Analytics: növelni kell a statisztikai funkciók adatminőségét; Reklám: A személyre szabott információk és a hirdetés az Ön érdekeire alapozva, pl. az eddig meglátogatott tartalom. (Jelenleg nem használunk célzási vagy célzási cookie-kat. Reklám: Gyűjtsük össze a személyesen azonosítható adatokat, például a nevet és a helyszínt;

en: Essential: Remember your cookie permission setting; Essential: Allow session cookies; Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages; Essential: Keep track of what you input in a shopping cart; Essential: Authenticate that you are logged into your user account; Essential: Remember language version you selected; Functionality: Remember social media settings; Functionality: Remember selected region and country;
hu: Alapvető: Ne feledkezzen meg a cookie engedélybeállításáról; Alapvető: Engedélyezze a munkamenet cookie-kat; Alapvető: összegyűjti azokat az információkat, amelyeket egy űrlapon, hírlevélben és más formában minden oldalon megtalál; Alapvető: Tartsa nyomon a bevásárlókosárban bevitt adatokat; Alapvető: Hitelesítése, hogy bejelentkezett a felhasználói fiókjába; Alapvető: Ne feledje a kiválasztott nyelvi verziót; Funkcionalitás: Ne felejtse el a közösségi média beállításait; Funkcionalitás: Ne feledje, hogy kiválasztott régió és ország;

en: Remember your login details; Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken; Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number; Analytics: Keep track of the time spent on each page; Analytics: Increase the data quality of the statistics functions; Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.; Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location;
hu: Ne feledje a bejelentkezési adatait; Analytics: nyomon kövesse a látogatott oldalakat és a kölcsönhatásokat; Analytics: Tartsa nyomon az Ön helyét és régióját az IP-száma alapján; Analytics: nyomon kövesse az egyes oldalakra fordított időt; Analytics: növelni kell a statisztikai funkciók adatminőségét; Reklám: A személyre szabott információk és a hirdetés az Ön érdekeire alapozva, pl. az eddig meglátogatott tartalom. (Jelenleg nem használunk célzási vagy célzási cookie-kat. Reklám: Gyűjtsük össze a személyesen azonosítható adatokat, például a nevet és a helyszínt;

en: Essential: Remember your cookie permission setting; Essential: Allow session cookies; Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages; Essential: Keep track of what you input in a shopping cart; Essential: Authenticate that you are logged into your user account; Essential: Remember language version you selected; Functionality: Remember social media settings; Functionality: Remember selected region and country; Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken; Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number; Analytics: Keep track of the time spent on each page; Analytics: Increase the data quality of the statistics functions;
hu: Alapvető: Ne feledkezzen meg a cookie engedélybeállításáról; Alapvető: Engedélyezze a munkamenet cookie-kat; Alapvető: összegyűjti azokat az információkat, amelyeket egy űrlapon, hírlevélben és más formában minden oldalon megtalál; Alapvető: Tartsa nyomon a bevásárlókosárban bevitt adatokat; Alapvető: Hitelesítése, hogy bejelentkezett a felhasználói fiókjába; Alapvető: Ne feledje a kiválasztott nyelvi verziót; Funkcionalitás: Ne felejtse el a közösségi média beállításait1 Funkcionalitás: Ne feledje, hogy kiválasztott régió és ország; Analytics: nyomon kövesse a látogatott oldalakat és a kölcsönhatásokat; Analytics: Tartsa nyomon az Ön helyét és régióját az IP-száma alapján; Analytics: nyomon kövesse az egyes oldalakra fordított időt; Analytics: növelni kell a statisztikai funkciók adatminőségét;

en: Remember your login details; Advertising: Use information for tailored advertising with third parties; Advertising: Allow you to connect to social sites; Advertising: Identify device you are using; Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
hu: Ne feledje a bejelentkezési adatait; Reklám: a harmadik felekkel történő személyre szabott hirdetésekkel kapcsolatos információk felhasználása; Hirdetések: Lehetővé teszik a közösségi oldalakhoz való kapcsolódást; Reklám: azonosítja az Ön által használt eszközt; Reklám: gyűjtsön személyazonosításra alkalmas adatokat, például nevét és helyét

en: Essential: Remember your cookie permission setting; Essential: Allow session cookies; Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages; Essential: Keep track of what you input in a shopping cart; Essential: Authenticate that you are logged into your user account; Essential: Remember language version you selected; Functionality: Remember social media settings; Functionality: Remember selected region and country; Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken; Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number; Analytics: Keep track of the time spent on each page; Analytics: Increase the data quality of the statistics functions; Advertising: Use information for tailored advertising with third parties; Advertising: Allow you to connect to social sitesl Advertising: Identify device you are using; Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
hu: Alapvető: Ne feledkezzen meg a cookie engedélybeállításáról; Alapvető: Engedélyezze a munkamenet cookie-kat; Alapvető: összegyűjti azokat az információkat, amelyeket egy űrlapon, hírlevélben és más formában minden oldalon megtalál; Alapvető: Tartsa nyomon a bevásárlókosárban bevitt adatokat; Alapvető: Hitelesítése, hogy bejelentkezett a felhasználói fiókjába; Alapvető: Ne feledje a kiválasztott nyelvi verziót; Funkcionalitás: Ne felejtse el a közösségi média beállításait1 Funkcionalitás: Ne feledje, hogy kiválasztott régió és ország; Analytics: nyomon kövesse a látogatott oldalakat és a kölcsönhatásokat; Analytics: Tartsa nyomon az Ön helyét és régióját az IP-száma alapján; Analytics: nyomon kövesse az egyes oldalakra fordított időt; Analytics: növelni kell a statisztikai funkciók adatminőségét; Reklám: a harmadik felekkel történő személyre szabott hirdetésekkel kapcsolatos információk felhasználása; Reklám: lehetővé teszi, hogy csatlakozzon a közösségi oldalakhoz Advertising: azonosítsa az Ön által használt eszközt; Reklám: gyűjtsön személyazonosításra alkalmas adatokat, például nevét és helyét

en: Remember your login details
hu: Ne feledje a bejelentkezési adatait

en: This content requires cookies
hu: Ez a tartalom cookie-kat igényel

en: Data Breach
hu: Adatsérülés

en: Mail title
hu: Email címe

en: Mail content
hu: Email tartalma

en: Collect user emails from services
hu: Felhasználói e-mailek gyűjtése a szolgáltatásokból

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Data breach information from %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Adatsérülési információk %s-től

en: There was a data breach on our page...
hu: Adatsérülés történt a weboldalunkon…

en: <h3>Please navigate to <a href='%s'>Service Manager</a> tab to see all detected cookies.</h3>
hu: <h3> Keresse fel a <a href='%s'> Szervizkezelő </a> lapot az összes észlelt cookie megjelenítéséhez. </h3>

en: <i>This website will</i> label
hu: <i> Ez a webhely </i> címkét

en: <i>This website won't</i> label
hu: <i> Ez a weboldal nem </i> címkével rendelkezik

en: <i>Block all</i> label
hu: <i> Blokkolja az összes </i> címkét

en: <i>Essentials</i> label
hu: <i> Essentials </i> címkét

en: <i>Functionality</i> label
hu: <i> Funkcionalitás </i> címke

en: <i>Analytics</i> label
hu: <i> Analytics </i> címkét

en: <i>Advertising</i> label
hu: <i> Hirdetési </i> címke

en: Never
hu: Soha

en: Weekly
hu: Heti

en: Monthly
hu: Havi

en: Quarterly
hu: Negyedévenként

en: Every week
hu: Minden héten

en: Every month
hu: Minden hónap

en: Every quarter
hu: Minden negyedévben

en: Cookie Consent
hu: Cookie engedély

en: Services Manager
hu: Szolgáltatások menedzser

en: Cookie popup content
hu: Cookie felugró tartalom

en: Buttons labels
hu: A gombok címkéket

en: Google Analytics Tracking ID
hu: Google Analytics nyomon követési azonosító

en: Read more
hu: Olvasson többet

en: Position of the cookie notice box
hu: A cookie értesítési mező helye

en: Cookie notice box
hu: Cookie értesítési doboz

en: Protection shortcode
hu: Védelmi rövid kód

en: Advanced Cookies Settings
hu: Speciális cookie-k beállításai

en: Trigger cookie
hu: Érvényesítő cookie

en: Modal styles
hu: Modális stílusok

en: Lists of features
hu: A funkciók listája

en: Labels
hu: Címkék

en: Additional settings
hu: További beállítások

en: Provide default content for the selected language (remember to save changes)
hu: Adja meg a kiválasztott nyelv alapértelmezett tartalmát (ne felejtse el menteni a változtatásokat)

en: Cookie popup 'accept' button label (leave empty for default)
hu: Cookie popup 'accept' gomb címkéje (hagyja üresen az alapértelmezett értéket)

en: Cookie popup 'read more' button label (leave empty for default)
hu: A cookie-k előugró 'többet' gomb címkéje (hagyja üresen az alapértelmezett értéket)

en: Cookie popup 'change settings' button label (leave empty for default)
hu: Cookie popup 'change settings' gomb címkéje (hagyja üresen az alapértelmezett értéket)

en: Open "Read More" in a new tab
hu: Nyissa meg a "Read More" új lapon

en: Display cookie popup on all pages
hu: A cookie-k felugró ablakának megjelenítése minden oldalon

en: Check if user is from European Union
hu: Ellenőrizze, hogy a felhasználó az Európai Unióból származik-e

en: Select page where to display the cookie popup
hu: Válassza ki az oldalat, ahol megjelenik a cookie-k előugró ablak

en: Choose default level of new cookies
hu: Válassza az új cookie-k alapértelmezett szintjét

en: Cookies whitelist (never block these cookies, comma separated)
hu: Cookie-k fehérlistája (soha ne tiltsa le ezeket a cookie-kat, vesszővel elválasztva)

en: Block selected/all cookies until user consents
hu: Blokkolja a kiválasztott / az összes cookie-t, amíg a felhasználó nem engedélyezi

en: Set consent expire time [s]
hu: Hozzájárulási idő lejáratának beállítása [s]

en: Button settings by
hu: A gomb beállításai

en: Button size
hu: Gomb méret

en: Button border color
hu: Gomb szegély színe

en: Read more page
hu: Olvassa el az oldalt

en: Read More Custom URL
hu: További egyéni URL

en: Description
hu: Leírás

en: Show advanced cookie popup always, even when the consent is given
hu: A fejlett cookie-k felugró ablakának megjelenítése mindig akkor is, ha a beleegyezést megadta

en: Use advanced cookie groups popup
hu: Használja a fejlett cookie-csoportok felugró ablakát

en: Advanced cookie groups popup header content
hu: A fejlett cookie-csoportok felugró fejléc-tartalmat

en: Trigger cookie settings by
hu: A cookie beállítások aktiválása

en: Trigger cookie settings icon
hu: A cookie-beállítások ikonjának megjelenítése

en: Trigger cookie settings text
hu: A cookie-beállítások szövegének aktiválása

en: Trigger cookie settings background color
hu: A cookie-beállítások háttérszínének beállítása

en: Trigger cookie settings shape
hu: A cookie-beállítások létrehozása

en: Trigger cookie settings position
hu: A cookie-beállítások beállítása

en: Trigger cookie settings color
hu: A cookie-beállítások színének aktiválása

en: List of features available for Essential level (semicolon separated)
hu: Az Essential szinthez rendelkezésre álló funkciók listája (pontosvesszővel elválasztva)

en: List of features not available for Essential level (semicolon separated)
hu: Az Essential szinthez nem elérhető funkciók listája (pontosvesszővel elválasztva)

en: List of features available for Functionality level (semicolon separated)
hu: A funkcionalitás szintjén rendelkezésre álló funkciók listája (pontosvesszővel elválasztva)

en: List of features not available for Functionality level (semicolon separated)
hu: A funkcionalitás szintjén nem elérhető funkciók listája (pontosvesszővel elválasztva)

en: List of features available for Analytics level (semicolon separated)
hu: Az Analytics szintjén rendelkezésre álló funkciók listája (pontosvesszővel elválasztva)

en: List of features not available for Analytics level (semicolon separated)
hu: Az Analytics szintjén nem elérhető funkciók listája (pontosvesszővel elválasztva)

en: List of features available for Advertising level (semicolon separated)
hu: A hirdetési szinthez rendelkezésre álló funkciók listája (pontosvesszővel elválasztva)

en: List of features not available for Advertising level (semicolon separated)
hu: A hirdetési szinthez nem elérhető funkciók listája (pontosvesszővel elválasztva)

en: Cookie modal header color
hu: A cookie modális fejléc színe

en: Cookie modal text color
hu: A cookie modális szöveg színe

en: Cookie modal skin
hu: Cookie modális bőr

en: Hide "Block All" level features
hu: A "Block All" szintű funkciók elrejtése

en: Hide "Essential" level features
hu: Az "Alapvető" szintű funkciók elrejtése

en: Hide "Functionality" level features
hu: A "Funkcionalitás" szintű funkciók elrejtése

en: Hide "Analytics" level features
hu: Az "Analytics" szintű szolgáltatások elrejtése

en: Hide "Advertising" level features
hu: A "Reklám" szintű funkciók elrejtése

en: Advanced cookie popup 'save & close' button label (leave empty for default)
hu: Haladó cookie-k előugró 'mentés és bezárás' gomb címke (hagyja üresen az alapértelmezett értéket)

en: Select default privacy group
hu: Válassza ki az alapértelmezett adatvédelmi csoportot

en: Reload page when user saves changes
hu: Oldal újratöltése, amikor a felhasználó elmenti a módosításokat

en: Select privacy group after user accepts cookies in the popup
hu: Válassza ki az adatvédelmi csoportot, miután a felhasználó elfogadja a cookie-kat a felugró ablakban

en: Select
hu: Választ

en: Classic
hu: Klasszikus

en: Icon Only
hu: Csak ikon

en: Top Left
hu: Bal felső

en: Top center
hu: Középső központ

en: Top Right
hu: Jobb felső

en: Center Left
hu: Balra középen

en: Center Right
hu: Középre igaz

en: Bottom Left
hu: Bal alsó

en: Bottom Center
hu: Alsó Központ

en: Bottom Right
hu: Jobb alsó

en: Round
hu: Kerek

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Neutral
hu: Semleges

en: Modern Blue
hu: Modern kék

en: Compact Dark Blue
hu: Kompakt sötétkék

en: Compact Light Blue
hu: Kompakt világoskék

en: Compact Green
hu: Kompakt zöld

en: Accept
hu: Elfogad

en: Change Settings
hu: Beállítások változtatása

en: Cookies detected: %s, Cookies saved: %s
hu: Siketek észlelve: %s, Mentett cookie: %s

en: There was a problem with connecting to the cookie scanner. Skipped this url.
hu: Probléma volt a cookie-lapolvasóval való kapcsolathoz. Ugrás az urlra.

en: Load
hu: Betöltés

en: Wrong email!
hu: Hibás e-mail cím!

en: Recaptcha error!
hu: Recaptcha hiba!

en: [Ultimate GDPR & CCPA] New Data Access request
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Új adathozzáférési kérelem

en: There is a new data access request from email %s. See details at %s
hu: Új adathozzáférési kérelem érkezett az alábbi e-mail címről: %s. Nézze meg a részleteket itt: %s

en: Your request was sent!
hu: Kérelme elküldve!

en: Data was sent to email: %s
hu: Adatok elküldve a %s e-mail címre

en: The following emails were removed from the list: %s
hu: A következő e-mail címeket eltávolítottuk a listáról: %s

en: Not sent
hu: Nincs elküldve

en: Data Access
hu: Adat hozzáférés

en: Data access settings
hu: Adathozzáférési beállítások

en: Automatically send data to all users on their request
hu: Automatikusan elküldi az adatokat az összes felhasználónak kérésére

en: Remove empty fields in Data Access Request List
hu: Távolítsa el az üres mezőket Adathozzáférési kérelmek listája

en: Email to send new request notifications to
hu: E-mail az új kérési értesítések küldésére

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Data request results from %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Adathozzáférés eredményei %s-tól

en: Please find data attached
hu: Csatolva találja az adatait

en: [Ultimate GDPR & CCPA] New Right To Be Forgotten request from %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Új Felejtéshez való jog kérelem %s - tól

en: There is a new Right To Be Forgotten request from email %s. See details at %s
hu: Új felejtéshez való kérelem érkezett az alábbi e-mail címről: %s. Nézze meg a részleteket itt: %s

en: Right To Be Forgotten
hu: Felejtéshez való jog

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Please confirm request to be forgotten from %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Kérjük erősítse meg kérelmet az elfelejtéshez %s

en: Your request was already confirmed.
hu: Kérelmét már megerősítették.

en: Your request was successfully confirmed.
hu: Kérelmét sikeresen megerősítettük.

en: Your request was not confirmed. Please check the link or contact admin.
hu: Kérelme nem lett megerősítve. Kérjük ellenőrizze a linket vagy lépjen kapcsolatba az adminisztrátorral.

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Emails were sent to the following users: %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Az e-maileket elküldtünk a következő felhasználóknak: %s

en: [Ultimate GDPR & CCPA] The following emails were removed from list: %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] A következő e-mail címeket eltávolítottuk a listáról: %s

en: Non existing service id: %s
hu: Nem létező szolgáltatásazonosító: %s

en: There was an error forgetting %s service: %s
hu: Hiba lépett fel a %s szolgáltatás elfelejtésében: %s

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Services data were removed
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Szolgáltatási adatok eltávolítva

en: Forms skin
hu: A bőr formája

en: Right to be forgotten settings
hu: Felejtéshez való jog beállításai

en: Skin
hu: Bőr

en: Automatically forget users who confirmed their mail
hu: Automatikusan elfelejteni azokat a felhasználókat, akik megerősítették postájukat

en: Automatically send email about data removal to users who confirmed their email
hu: Automatikusan küldjön e-mailt az adatok eltávolításáról azoknak a felhasználóknak, akik megerősítették e-mailjüket

en: Permit users of selected roles only to be forgotten automatically
hu: Engedélyezze a kiválasztott szerepkör felhasználók számára, hogy automatikusan elfelejthetők legyenek

en: Admin email to send new request notifications to
hu: Admin e-mail az új kérési értesítések küldésére

en: User notification email subject
hu: Felhasználói értesítés e-mail tárgya

en: User notification email message
hu: Felhasználói értesítés e-mail üzenete

en: Set custom URL to the page containing Ultimate GDPR & CCPA shortcode as the email confirmation target page (or leave empty for autodetect)
hu: Állítson be egyéni URL-t az Ultimate GDPR & CCPA shortcode-t tartalmazó oldalnak, mint e-mail megerősítési céloldalának (vagy hagyja üresen az automatikus észleléshez)

en: Simple form
hu: Egyszerű alak

en: Rounded form
hu: Kerekített forma

en: Tabbed form
hu: Lapos forma

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Your data has been forgotten
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Adatai elfelejtve

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Privacy Policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

en: Instructions
hu: Útmutatók

en: Require administrators to accept Privacy Policy (redirect)
hu: A rendszergazdáknak el kell fogadniuk az adatvédelmi irányelveket (átirányítások)

en: Require logged in users to accept Privacy Policy (redirect)
hu: A bejelentkezett felhasználóknak el kell fogadniuk az adatvédelmi irányelveket (átirányít)

en: Require not logged in users/guests to accept Privacy Policy (redirect)
hu: Szükséges, hogy a nem bejelentkezett/vendég felhasználók elfogadják az Adatvédelmi Irányelveket (átirányítás)

en: WordPress Privacy Policy page
hu: WordPress Adatvédelmi Irányelvek oldal

en: Page with existing Privacy Policy
hu: Létező Adatvédelmi Irányelvekkel rendelkező oldal

en: Privacy Policy Custom URL
hu: Adatvédelmi Irányelvek egyéni URL

en: Page to redirect to after Privacy Policy accepted
hu: Céloldal az Adatvédelmi Irányelvek elfogadása után

en: Shortcode Button Styling
hu: Rövid kód gomb stílus

en: Privacy Policy version, eg. 1.0 (if you change it, user has to give consent again)
hu: Adatvédelmi Irányelvek verziója, pl. 1.0 (ha megváltoztatja, a felhasználónak ismét el kell fogadnia)

en: Redirect to Privacy Policy first (if Terms and Conditions also redirect)
hu: Átirányítás elsőként az Adatvédelmi irányelvekhez (ha a Felhasználási feltételek szintén átirányít)

en: Convert the following text to Privacy Policy link in all services templates, eg. 'Privacy Policy'
hu: A következő szöveg Adatvédelmi irányelvek linkké való átalakítása minden szolgáltatási sablonon, pl. 'Adatvédelmi irányelvek'

en: Click here to create
hu: Kattints ide a létrehozáshoz

en: 1. Place %s shortcode on your existing Privacy Policy page to add an accept button.%s2. Select Privacy Policy page below, so users can be redirected there to give their consent.
hu: 1. Helyezze el a %s shortcode-ot a már létező Adatvédelmi irányelvek oldalon, hogy hozzáadjon az oldalhoz egy elfogadási gombot.%s2. Válassza ki az Adatvédelmi irányelvek oldalt az alábbiakból, hogy a felhasználók ide legyenek átirányítva az elfogadáshoz.

en: WordPress Privacy page
hu: WordPress Adatvédelmi oldal

en: Last visited page
hu: Utoljára látogatott oldal

en: Don't redirect
hu: Ne irányítsa át

en: Theme Default
hu: Téma alapértelmezett

en: Cookie box buttons
hu: Cookie box gombok

en: Pseudonymization
hu: Álnevesítés

en: Encryption is not possible. Please check your openssl library.
hu: Titkosítás nem lehetséges. Kérjük ellenőrizze az openssl könyvtárat.

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Automatically encrypt new data
hu: Új adatok automatikus titkosítása

en: Automatically decrypt all data on the fly (if you have anything encrypted, this is recommended)
hu: Összes adat automatikus dekódolása (ajánlott, ha bármilyen adata titkosítva van)

en: Select data to encrypt
hu: Válassza ki a titkosítandó adatokat

en: This feature is experimental and may lead to irreversible data lost! After encryption, it may be impossible for anyone to decrypt your data.
hu: Ez az opció kísérleti jellegű és visszafordíthatatlan adatvesztéshez vezethet! Kódolás után, lehetetlenné válhat bárki számára, hogy dekódolja az adatait.

en: Pseudonymization feature allows you to encrypt some of the data stored in the database. That way, if anyone got access to your database, the user's data would be pseudonymized. Database contents are permanently encrypted and can be decrypted on the fly when accessed by users. You can also permanently decrypt all your contents.
hu: A titkosítási funkció lehetővé teszi az adatbázisban tárolt adatok titkosítását. Így, ha valaki hozzáférhetett az adatbázishoz, a felhasználó adatai titkosítva lesznek. Az adatbázis tartalma folyamatosan titkosítva van és a felhasználók hozzáférése esetén visszafejthető. Az adatbázis tartalma véglegesen is visszafejthető.

en: How to use:
hu: Hogyan használja:

en: 1. Make a backup
hu: 1. Készítsen biztonsági mentést

en: 2. Select which data to encrypt
hu: 2. Válassza ki a titkosítani kívánt adatokat

en: 3. (Optionally) Select 'automatically encrypt new data' for continuous encryption of all incoming data
hu: 3. (Opcionális) Válassza ki az 'új adatok automatikus titkosítása' opciót az újonnan érkező összes adat titkosításához

en: 4. Click 'Save changes'
hu: 4. Kattintson a 'Változtatások mentése'

en: 5. (Optionally) Click 'Encrypt selected' to encrypt all current data which has not been yet encrypted
hu: 5. (Opcionális) Kattintson 'Titkosítás' gombra mindazon adatok titkosításához, melyek eddig nem voltak titkosítva

en: Data encrypted successfully
hu: Adatok sikeresen titkosítva

en: Decryption is not possible. Please check your openssl library.
hu: A dekódolás nem lehetséges. Kérjük, ellenőrizze az openssl könyvtárát.

en: Data decrypted successfully
hu: Adatok sikeresen dekódolva

en: [Ultimate GDPR & CCPA] New Data Rectification request from %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Új adat helyesbítési kérelem %s -tól

en: There is a new Data Rectification request from email %s. See details at %s
hu: Új Adat helyesbítési kérelem a %s e-mail címről. Nézze meg a részleteket itt: %s

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Please confirm your data rectification request from %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Kérjük erősítse meg adat helyesbítési kérelmét %s -tól

en: Data Rectification
hu: Adat helyesbítés

en: Data Rectification settings
hu: Adat helyesbítési beállítások

en: Email to send admin notifications to
hu: E-mail cím az admin értesítések küldéséhez

en: User mail title
hu: Felhasználó e-mail címe

en: User mail content
hu: Felhasználó e-mail tartalma

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Data rectification notice from %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Adat helyesbítési értesítő %s - tól

en: Your data has been rectified
hu: Adatait javítottuk

en: Services
hu: Szolgáltatások

en: Parent Services
hu: Törzs szolgáltatások

en: All Services
hu: Minden szolgáltatás

en: View Service
hu: Szolgáltatás megtekintése

en: Add New Service
hu: Új szolgáltatás hozzáadása

en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Edit Service
hu: Szolgáltatás szerkesztése

en: Update Service
hu: Szolgáltatás frissítése

en: Search Services
hu: Szolgáltatások keresése

en: Not Found
hu: Nem található

en: Not found in Trash
hu: Nem található

en: services
hu: szolgáltatások

en: Services options
hu: Szolgáltatások beállítása

en: Recaptcha key (for myaccount shortcode submissions)
hu: Recaptcha kulcs (myaccount shortcode beadványok esetén)

en: Recaptcha secret key (for myaccount shortcode submissions)
hu: Recaptcha titkos kulcs (myaccount shortcode beadványok esetén)

en: When logging consents of users who did not accept Privacy Policy, log their IP
hu: Amikor bejelentkezik azoknak a felhasználóknak, akik nem fogadták el az adatvédelmi irányelvet, jelentkezzenek be IP-címükre

en: When logging consents of users who did not accept Privacy Policy, log their User Agent
hu: Amikor olyan felhasználók engedélyezésével jelentkezik be, akik nem fogadták el az adatvédelmi irányelvet, jelentkezzenek be a felhasználói ügynökükre

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
hu: Szolgáltatások

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Services
hu: Szolgáltatások

en: Terms And Conditions
hu: Felhasználási feltételek

en: Terms and Conditions
hu: Felhasználási feltételek

en: Require administrators to accept Terms and Conditions (redirect)
hu: Az adminisztrátoroknak elfogadniuk az Általános Szerződési Feltételeket (átirányítás)

en: Require logged in users to accept Terms and Conditions (redirect)
hu: A bejelentkezett felhasználóknak el kell fogadniuk a Felhasználási feltételeket (átirányít)

en: Require guest users to accept Terms and Conditions (redirect)
hu: A vendégfelhasználók elfogadása a Általános Szerződési Feltételek elfogadásához (átirányítás)

en: The page with existing Terms and Conditions
hu: Az elfogadható feltételek után átirányított oldal

en: The page to redirect to after Terms accepted
hu: Az elfogadható feltételek után átirányított oldal

en: Terms and Condition Custom URL
hu: Felhasználási feltételek egyéni URL

en: Terms version, eg. 1.0 (if you change it, user has to give consent again)
hu: Felhasználói feltételek verziója, pl. 1.0 (ha megváltoztatja, a felhasználóknak ismét el kell fogadniuk)

en: Convert the following text to Terms and Conditions link in all services templates, eg. 'Terms and Conditions'
hu: A következő szöveg Felhasználói feltételek linkké való átalakítása minden szolgáltatási sablonon, pl. 'Felhasználói feltételek'

en: 1. Place %s shortcode on your existing Terms and Conditions page to add an accept button.%s2. Select Terms and Conditions page below, so users can be redirected there to give their consent.
hu: 1. Helyezze el a %s shortcode-ot a már létező Felhasználási feltételek oldalon, hogy hozzáadjon az oldalhoz egy elfogadási gombot.%s2. Válassza ki a Felhasználási feltételek oldalt az alábbiakból, hogy a felhasználók ide legyenek átirányítva az elfogadáshoz.

en: There is a new Unsubscribe request from email %s. See details at %s
hu: Új leiratkozási kérelem van a (z) %s e-mailben. A részletek itt: %s

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Please confirm request to be unsubscribed from %s newsletters
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Kérjük, erősítse meg, hogy leiratkozzon a %s hírlevelekről

en: There was an error unsubscribing %s from %s service: %s
hu: Hiba történt a (z) %s szolgáltatás %s szolgáltatásának leiratkozásáról: %s

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Unsubscription finished!
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] A feliratkozás befejeződött!

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Unsubscribe settings
hu: Leiratkozási beállítások

en: Hide Unsubscribe Tab
hu: Leiratkozás elrejtése lap

en: Automatically unsubscribe users who confirmed their mail
hu: Automatikusan leiratkozni azokról a felhasználókról, akik megerősítették a levelüket

en: Automatically send email about unsubscription to users who confirmed their email
hu: Automatikusan küldjön e-mailt a leiratkozásról azokról a felhasználókról, akik megerősítették e-mailjüket

en: [Ultimate GDPR & CCPA] Unsubscribe notice from %s
hu: [Ultimate GDPR & CCPA] Leiratkozás a %s -ról

en: Essential
hu: Alapvető

en: [%s] Block Addthis cookies when a user doesn't accept Functionality cookies
hu: [%s] Blokkolja az Addthis sütiket, ha a felhasználó nem fogadja el a Funkcionalitás sütiket

en: Inject consent checkbox to all forms
hu: A beleegyezés bejelölése jelölőnégyzetet minden űrlaphoz

en: [%s] Inject consent checkbox to all forms
hu: [%s] A Beleegyezési jelölőnégyzetet hozzáadása minden űrlaphoz

en: ARForms gathers data entered by users in forms
hu: Az ARForms a felhasználók által űrlapon megadott adatokat gyűjti össze

en: <strong>ERROR</strong>: Please consent to storage of your data
hu: <strong> HIBA </ strong>: adja meg hozzájárulását az adatok tárolásához

en: [%s] Name
hu: [%s] Név

en: [%s] Description
hu: [%s] Leírás

en: [%s] Enter the existing user's email whom the posts will be reassigned to (or leave empty to delete them when forgetting)
hu: [%s] Adja meg a meglévő felhasználó e-mail címét, akinek a bejegyzései át lesznek adva (vagy hagyja üresen ha törölni szeretné őket, amikor a felhasználó törölte az adatait)

en: bbPress gathers users activity in forums
hu: buddyPress adatokat gyűjt a felhasználók profiljáról és csoportokból

en: Could not delete user data for user: %s
hu: A felhasználó adatai nem törölhetők az alábbi felhasználó számára: %s

en: Could not reassign user data for user: %s
hu: Az alábbi felhasználó adatait nem lehet áthelyezni: %s

en: BuddyPress gathers users activity in profile pages and groups
hu: A BuddyPress adatokat gyűjt a felhasználók profiljáról és csoportokból

en: Caldera Forms gathers data entered by users in forms
hu: A Caldera Forms a felhasználók által űrlapon megadott adatokat gyűjti össze

en: Contact Form CFDB7 gathers data entered by users in Contact Form 7
hu: Contact Form CFDB7 összegyűjti a felhasználók által a CF7 formában megadott adatokat

en: [Contact Form 7] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
hu: [Contact Form 7] A beleegyezési jelölőnégyzetet az első helyre rakjuk az utolsó helyett

en: Contact Form 7 gathers data entered by users in forms
hu: Contact Form 7 összegyűjti a felhasználók által, űrlapokban megadott adatokat

en: There were problems forgetting data for user: %s
hu: Problémák merültek fel a felhasználó adatainak elfelejtésében: %s

en: [%s] Display consent checkbox for logged in user
hu: [%s] A bejelentkezéshez engedélyezett jelölőnégyzet megjelenítése

en: Waitlist for WooCommerce - Back In Stock Notifier gathers data entered by users in forms
hu: Waitlist for WooCommerce - Back In Stock Notifier összegyűjti a felhasználók által bevitt adatokat formában

en: eForm gathers data entered by users in forms
hu: az e-űrlap a felhasználók által űrlapon megadott adatokat gyűjti össze

en: %s is required.
hu: %s kötelező.

en: Consent
hu: Beleegyezés

en: Events Manager gathers data entered by users in booking order forms
hu: Events Manager összegyűjti a felhasználók által a megrendelési űrlapokba beírt adatokat

en: Flamingo gathers data entered by users in CF7 forms
hu: A Flamingo összegyűjti a felhasználók által a CF7 formában megadott adatokat

en: [%s] Inject consent checkbox to all forms (Basic)
hu: [% s] Bejövő beleegyezés jelölőnégyzet minden formába (Alap)

en: [%s] Inject consent checkbox to all forms (Premium)
hu: [% s] Bejövő beleegyezés jelölőnégyzet minden formába (Premium)

en: Formidable Forms gathers data entered by users in forms
hu: Formidable Forms összegyűjti a felhasználók által, űrlapokban megadott adatokat

en: [Formidable Forms] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
hu: [Formidable Forms] Beleegyezési jelölőnégyzet beszúrása első mezőként nem pedig utolsó mezőként

en: This field is required
hu: A mező kitöltése kötelező

en: Enable Google Analytics anonymized IP tracking (<a href='%s' target='_blank'>read more</a>)
hu: A Google Analytics anonimizált IP-követésének engedélyezése (<a href='%s' target='_blank'> további információ </a>)

en: Please note that even when enabled, Ultimate GDPR & CCPA will still block Google Analytics without user consent. If you would like to track anonymously users without accepting cookies, please <a href='%s' target='_blank'>read more here</a>.
hu: Felhívjuk a figyelmét arra, hogy ha engedélyezve van, az Ultimate GDPR & CCPA továbbra is blokkolja a Google Analytics szolgáltatást a felhasználó beleegyezése nélkül. Ha névtelen felhasználókat szeretne követni a cookie-k elfogadása nélkül, <a href='%s' target='_blank'> további információkat itt olvashat </a>.

en: Google Analytics Tracking ID (disable tracking for this ID when cookies consent not given), eg. UA-118586768-1
hu: Google Analytics nyomon követési azonosító (letiltja az azonosító követését, ha a cookie-k nem engedélyezik), pl. UA-118.586.768-1

en: [Gravity Forms] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
hu: [Gravity Forms] Beleegyezési jelölőnégyzet hozzáadása az első mezőként, az utolsó helyett

en: Yes
hu: Igen

en: Gravity forms gathers data entered by users in forms
hu: Gravity Forms összegyűjti a felhasználók által, űrlapokban megadott adatokat

en: Hotjar works most accurately if the Hotjar Tracking Code is in the Head tag (<head>) of every page you want to track on your site. This ensures that Hotjar will start tracking visitors as soon as possible.
hu: A Hotjar a legpontosabban működik, ha a Hotjar követőkód a webhelyén nyomon követni kívánt oldalak fejcímkéjén (<head>) található. Ez biztosítja, hogy a Hotjar a lehető leghamarabb elkezdi a látogatók nyomon követését.

en: [Mailchimp] Inject consent checkbox to order fields
hu: [Mailchimp] Beleegyezési jelölőnégyzet hozzáadása a rendelési mezőkhöz

en: [Mailchimp] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
hu: [Mailchimp] Beleegyezési jelölőnégyzet hozzáadása az első mezőként, az utolsó helyett

en: Consent is mandatory to proceed
hu: A beleegyezés kötelező a folytatáshoz

en: Mailchimp gathers data entered by users in forms
hu: Mailchimp összegyűjti a felhasználók által, űrlapokban megadott adatokat

en: Mailer Lite gathers data entered by users in forms
hu: Mailer Lite összegyűjti a felhasználók által űrlapon megadott adatokat

en: [Mailpoet] Description
hu: [Mailpoet] Leírás

en: Mailpoet gathers data entered by users in forms
hu: Mailpoet összegyűjti a felhasználók által űrlapon megadott adatokat

en: [%s] Inject consent checkbox to subscribe forms
hu: [%s] A beleegyezés beírása jelölőnégyzet beolvasása űrlapokba

en: [%s] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
hu: [%s] Adja be a hozzájárulás jelölőnégyzetet, mint az első mezőt az utolsó helyett

en: [%s] Inject consent checkbox to unsubscribe forms
hu: [%s] A beleegyezés beírása jelölőnégyzetet a leiratkozási űrlapokba

en: Consent is missing
hu: A tartalom hiányzik

en: Mailster collects signed in user data
hu: A Mailster összegyűjti a bejelentkezett felhasználók adatait

en: [Newsletter] Inject consent checkbox as the first field instead of the last
hu: [Newsletter] Adja be a hozzájárulás jelölőnégyzetet, mint az első mezőt az utolsó helyett

en: Newsletter
hu: Hírlevél

en: Newsletter gathers data entered by users in newsletter forms
hu: A hírlevél a felhasználók által a hírlevél űrlapokon megadott adatokat gyűjt

en: Ninja Forms gathers data entered by users in forms
hu: A Ninja Forms a felhasználók által űrlapon megadott adatokat gyűjti össze

en: Quform gathers data entered by users in forms
hu: A Quform összegyűjti a felhasználók által, az űrlapokban megadott adatokat

en: Consent is required
hu: Beleegyezés szükséges

en: %s gathers data entered by users in forms
hu: %s összegyűjti a felhasználók által űrlapon megadott adatokat

en: [WooCommerce] Description
hu: [WooCommerce] Leírás

en: [WooCommerce] Inject consent checkbox to order fields
hu: [WooCommerce] Beleegyezési jelölődoboz hozzáadása az összes rendelési mezőhöz

en: [WooCommerce] Inject consent checkbox to account forms
hu: [WooCommerce] Beleegyezési jelölőnégyzet beszúrása a fiók űrlapokba

en: [WooCommerce] Inject consent checkbox to checkout
hu: [WooCommerce] A befizetés engedélyezésének jelölőnégyzetét adja meg

en: [WooCommerce] Additional checkout consent label
hu: [WooCommerce] Kiegészítő pénztár-jóváhagyási címke

en: [WooCommerce] Inject Additional consent checkbox to checkout
hu: [WooCommerce] Injekciós kiegészítő beleegyezés jelölőnégyzet bejelöléséhez

en: [WooCommerce] Pseudonymize first and last name
hu: [WooCommerce] Álnevesíti a vezeték- és keresztnevet

en: [WooCommerce] Pseudonymize address information
hu: v

en: [WooCommerce] Pseudonymize billing email
hu: [WooCommerce] Álnevesíti a számlázási e-mail címet

en: I consent to the storage of my data according to the Privacy Policy
hu: Hozzájárulok az Adatvédelmi Irányelvek szerinti adataim tárolásához

en: WooCommerce gathers data entered by users in shop orders
hu: WooCommerce összegyűjti a felhasználók által, a megrendelésekben megadott adatokat

en: [%s] Block Wordfence cookies when a user doesn't accept Functionality cookies
hu: [%s] Blokkolja a Wordfence cookie-kat, ha a felhasználó nem fogadja el a Functionality cookie-kat

en: Please give consent to collect your data
hu: Kérjük járuljon hozzá az adatai begyűjtéséhez

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Could not update comment data for comments: %s
hu: A következő hozzászólásokhoz nem lehet frissíteni a hozzászólás adatokat: %s

en: [WP Comments] Description
hu: [WP Comments] Leírás

en: [WP Comments] Inject consent checkbox to comments fields
hu: [WP Hozzászólások] Beleegyezési jelölőnégyzet hozzáadása a hozzászólás mezőbe

en: WordPress Comments are data entered by users in comments
hu: A WordPress Comments olyan adatok, melyeket a felhasználók adnak meg a hozzászólásokban

en: wpForo gathers users activity in forums
hu: A wpForo fórumokat gyűjt a felhasználók tevékenységébe

en: Could not delete posts for user: %s
hu: Nem sikerült törölni a felhasználók hozzászólásait: %s

en: [WP Job Manager] Description
hu: [WP Job Manager] Leírás

en: WP Job Manager gathers data entered by users in forms
hu: A WP Job Manager összegyűjti a felhasználók által űrlapon megadott adatokat

en: Could not update post data for posts: %s
hu: A következő bejegyzésekhez nem lehet frissíteni a bejegyzés adatokat: %s

en: [WP Posts] Delete posts instead of reassigning to a different user?
hu: [WP Posts] Bejegyzés törlése ahelyett, hogy más felhasználóhoz rendelné?

en: [WordPress Posts] Description
hu: [WordPress Posts] Leírás

en: [WP Posts] Enter the user email whom the posts will be reassigned to (default is admin)
hu: [WP Posts] Adja meg a felhasználó e-mail címét, melynek a bejegyzéseit át szeretné adni (alapértelmezett az admin)

en: WordPress posts author data
hu: WordPress bejegyzések szerzői adatai

en: [WP Simple Paypal Shopping Cart] Pseudonymize user order data
hu: [WP Simple Paypal Shopping Cart] A felhasználói megrendelési adatok elnevezése

en: WP Simple Paypal Shopping Cart gathers consumer orders data
hu: A WP Simple Paypal Bevásárlókosár összegyűjti a fogyasztói megrendelések adatait

en: WP User Data
hu: WP felhasználói adatok

en: [WP User Data] Description
hu: [WP User Data] Leírás

en: [WP User Data] Pseudonymize first and last name
hu: [WP User Data] Álnevesíti a vezeték- és keresztnevet

en: [WP User] Inject consent checkbox to User network signup form fields
hu: [WP Felhasználó] Beleegyezés jelölőnégyzet beszúrása a Felhasználói hálózat feliratkozási űlapokba

en: [WP User] Inject consent checkbox to User register form fields
hu: [WP Felhasználó] Beleegyezés jelölőnégyzet beszúrása a Felhasználói regisztrációs űrlapokba

en: [WP User] Inject consent checkbox to lost password form fields
hu: [WP Felhasználó] Beleegyezés jelölőnégyzet beszúrása az elvesztett jelszó űrlapokba

en: WordPress user data stored as user meta data in database
hu: WordPress felhasználó adatok metaadatokként tárolva mint az adatbázisban

en: WooCommerce Wishlist gathers data entered by users in shop orders
hu: WooCommerce Wishlist összegyűjti a felhasználók által, a megrendelésekben megadott adatokat

en: [Youtube] Remove youtube iframes until Necessary cookies accepted
hu: [Youtube] Youtube iframe-k eltávolítása a szükségszerű cooki-ek elfogadásáig

en: Youtube creates cookies
hu: A Youtube cookie-kat hoz létre

en: Save
hu: Mentés

en: There was an error in your request
hu: Hiba történt a kérelemben

en: First party
hu: Első fél

en: Third party
hu: Harmadik fél

en: Cookie names
hu: Cookie-k nevei

en: Type of cookie
hu: Cookie-k fajtái

en: First or Third party
hu: Első vagy Harmadik fél

en: Can be blocked
hu: Blokkolható

en: Session or Persistent
hu: Szakaszos vagy Folyamatos

en: Expiry Time
hu: Lejárati idő

en: Purpose
hu: Cél

en: Session
hu: Szakaszos

en: Persistent
hu: Folyamatos

en: Settings
hu: Beállítások

en: Preferences
hu: Preferenciák

en: Emails were sent.
hu: E-mailek elküldve.

en: You will send emails to the following emails:
hu: Ön a következő e-mail címekre fog e-mailt küldeni:

en: Send
hu: Küldés

en: Press 'Save changes' before sending emails if you changed any options
hu: Ha bármilyen opciót megváltoztatott, az e-mail elküldése előtt kattintson a 'Változtatások mentése' gombra

en: Go to send emails screen
hu: Menj az e-mailek küldéséhez

en: Advanced settings
hu: További beállítások

en: Press 'Save changes' before downloading logs if you changed any options
hu: Ha megváltoztatta a beállításokat, nyomja meg a 'Módosítások mentése' gombot a naplók letöltése előtt

en: Download consents log
hu: Beleegyezések naplójának letöltése

en: Your website should be publicly accessible so that the Cookie Detector can work properly.
hu: A weboldalnak nyilvánosan hozzáférhetőnek kell lennie, ahhoz, hogy a Cookie Detector megfelelően működjön.

en: Close
hu: Bezárás

en: Cookies Scanner
hu: Sütik Scanner

en: Our busy bees are searching for cookies on:
hu: Forgalmas méheink a cookie-kat keresik:

en: posts and pages
hu: bejegyzések oldala

en:  of your WordPress site.
hu:  a WordPress webhelyén.

en: It can take up to few minutes. Thanks for your patience!
hu: Néhány percig tarthat. Köszönöm a türelmét!

en: One of our bees returned with:
hu: Az egyik méhek visszatértek:

en: Other bees are still searching...
hu: Más méhek még mindig keresik ...

en: All our busy bees are back with these results:
hu: Minden elfoglalt méhek visszatérnek ezekkel az eredményekkel:

en: We are currently scanning:
hu: Jelenleg szkennelünk:

en: Failed scans:
hu: Sikertelen beolvasás:

en: Show failed scans
hu: A sikertelen ellenőrzések megjelenítése

en: Retry failed scans
hu: Próbálja újra a sikertelen beolvasásokat

en: Are you sure you want to retry failed scans?
hu: Biztosan újra próbálkozik a sikertelen beolvasásokkal?

en: Currently scanned URL:
hu: Jelenleg beolvasott URL:

en: Introduction
hu: Bevezetés

en: Compatibility
hu: Kompatibilitás

en: The GDPR was approved and adopted by the EU Parliament in April 2016.
hu: A GDPR-t a Parlament 2016 áprilisában hagyta jóvá és fogadta el.

en:  The regulation will take effect after a two-year transition period and, unlike a Directive it does not require any enabling legislation to be passed by government; meaning it will be in force May 2018.
hu:  A GDPR-t a 2016. áprilisi időszakban az Európai Parlament jóváhagyta és elfogadta. A rendelet egy kétéves átmeneti időszak után lép hatályba, és az irányelvvel ellentétben nem követeli meg a kormány által elfogadandó törvényalkotási szabályokat; vagyis 2018 májusában hatályba lép.

en: The GDPR not only applies to organisations located within the EU but it will also apply to organisations located outside of the EU if they offer goods or services to, or monitor the behaviour of, EU data subjects. It applies to all companies processing and holding the personal data of data subjects residing in the European Union, regardless of the company's location.
hu: A GDPR nemcsak az EU-n belül működő szervezetekre vonatkozik, hanem az EU-n kívüli szervezetekre is vonatkozik, ha termékeket vagy szolgáltatásokat kínálnak, illetve az EU érintettjei magatartását figyelik. Minden olyan cégre vonatkozik, amely az Európai Unióban lakóhellyel rendelkező adatalanyok személyes adatait feldolgozza és tárolja, függetlenül a vállalat székhelyétől.

en: This plugin will create a form where users can request access to or deletion of their personal data, stored on your website. It is also possible to:
hu: Ez a beépülő modul létrehoz egy olyan űrlapot, ahol a felhasználók hozzáférhetnek a személyes adataikhoz, illetve törölhetik őket a te honlapod. Az is lehetséges:

en: Create a custom cookie notice and block all cookies until cookie consent is given.
hu: Egy egyéni cookie értesítő létrehozása és minden cookie letiltása a felhasználó beleegyezéséig.

en: Set up redirects for your Terms and Conditions and Privacy Policy pages until consent is given.
hu: A beállítás átirányít az Ön Felhasználási feltételeihez és Adatvédelmi Irányelveihez egészen addig míg a beleegyezés nem történik meg.

en: Browse user requests for data access/deletion and set custom email notifications.
hu: Böngészhet a felhasználók adat hozzáférési/törlési kérelmei között és egyéni e-mail értesítőket állíthat be.

en: Send custom email informing about data breach to all users which left their email at your site.
hu: Adatszegés esetén egyéni értesítő e-mail küldése mindazon felhasználó számára, akik megadták e-mail címüket az Ön oldalán.

en: Automatically add consent boxes for various forms on your website.
hu: Beleegyezési jelölőnégyzet automatikus hozzáadása az oldalán lévő különböző űrlapokhoz.

en: Pseudonymize some of user data stored in database.
hu: Az adatbázisban tárolt néhány felhasználói adat álnevesítése.

en: Check currently activated plugins for GDPR compliance.
hu: Ellenőrizze a jelenleg aktivált bővítményeket a GDPR megfeleléshez.

en: To start, browse through settings. Then, create a new page with shortcode:
hu: Indítsa el a böngészést a beállítások között. Ezután hozzon létre egy új:

en: Available Shortcodes
hu: Elérhető verzió

en: User Settings:
hu: Beállítások megváltoztatása:

en: Privacy Policy Button:
hu: Adatvédelmi irányelvek:

en: Terms and Conditions Button:
hu: Felhasználási feltételek:

en: Cookie Popup Link:
hu: Cookie felugró tartalom:

en: Display Cookies List:
hu: Sütik listájának megjelenítése:

en: Protect Content:
hu: Tartalom védelme:

en: content
hu: tartalom

en: Privacy Center:
hu: Adatvédelmi központ:

en: System requirements:
hu: Rendszerkövetelmények:

en: PHP Version:
hu: PHP Verzió:

en: Memory limit:
hu: Memória korlát:

en: Disk space:
hu: Lemez terület:

en: Export/import options
hu: Export / import lehetőségek

en: You can export current plugin settings to a file which can be used to import the settings on other websites
hu: A jelenlegi pluginbeállításokat olyan fájlba exportálhatja, amelybe más webhelyeken importálhatja a beállításokat

en: Export plugin settings
hu: A plugin beállításainak exportálása

en: Select file to import settings from. Your current settings will be overwritten.
hu: Válassza ki a fájlt a beállítások importálásához. Az aktuális beállítások felül lesznek írva.

en: Import plugin settings
hu: A bővítmény importálása

en: Export services from Service Manager
hu: Export szolgáltatásokat a Service Managertől

en: Export services
hu: Export szolgáltatások

en: Select file to add services from. Your current services will not be removed.
hu: Válasszon fájlt a szolgáltatások hozzáadásához. A jelenlegi szolgáltatásokat nem távolítjuk el.

en: Import services to Service Manager
hu: Importálási szolgáltatásokat a szolgáltatáskezelőhöz

en: Any questions?
hu: Bármi kérdés?

en: Please have a look at the
hu: Kérjük, nézze meg a

en: Support forum
hu: Támogatói fórum

en: or ask your questions via email
hu: vagy tegye fel kérdéseit e-mailben

en: Link to our
hu: Link a mi

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Collected data for user: %s
hu: A következő felhasználó adatai összegyűjtve: %s

en: Go back
hu: Vissza

en: No data collected for this service
hu: Ehhez a szolgáltatáshoz nincsenek összegyűjtött adatok

en: Data access requests list
hu: Adathozzáférési kérelmek listája

en: User ID
hu: Felhasználói azonosító

en: Email
hu: E-mail cím

en: Date of request
hu: Kérelem időpontja

en: Date of data sent
hu: Adatok elküldésének időpontja

en: Select for action
hu: Kiválasztás a művelethez

en: See details
hu: Részletek megtekintése

en: Not registered
hu: Nincs regisztrálva

en: Preview data
hu: Adatok előnézete

en: Send data to selected emails
hu: Adatok küldése a kiválasztott e-mail címekre

en: Remove selected requests from list
hu: Kiválasztott kérelmek eltávolítása a listából

en: Remove all sent requests from list
hu: Az összes elküldött kérelem eltávolítása a listából

en: Right To Be Forgotten request list
hu: Felejtéshez való jog lista

en: Services to forget (user selected)
hu: Elfelejteni való szolgáltatások (kiválasztott felhasználó)

en: Date of mail sent
hu: Elküldött e-mail időpontja

en: Email user / remove request
hu: E-mail felhasználó / kérelem eltávolítása

en: Select all
hu: Összes kiválasztása

en: Forgotten at %s
hu: Elfelejtve %s

en: Forget and notify selected users
hu: Elfelejt és értesíti a kiválasztott felhasználókat

en: Plugin
hu: Bővítmény

en: Collects user data
hu: Felhasználói adatok összegyűjtése

en: Compatible with Ultimate GDPR & CCPA
hu: Kompatibilis az Ultimate GDPR & CCPA

en: No
hu: Adatvédelmi beállítások

en: Probably
hu: Valószínűleg

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Partly
hu: Részben

en: Press "Save changes" before downloading logs if you changed any options
hu: Ha módosított egy opciót, nyomja meg a "Módosítások mentése" gombot a naplók letöltése előtt

en: Encrypt selected
hu: Titkosítás kiválasztva

en: Decrypt selected
hu: Dekódolás kiválasztva

en: Current data:
hu: Aktuális adatok:

en: Rectified data:
hu: Helyesbített adatok:

en: Rectified data for user: %s
hu: Helyesbített adatok a következő felhasználónak: %s

en: Data rectification requests list
hu: Adat helyesbítési kérelem lista

en: See rectified data
hu: Helyesbített adatok megtekintése

en: Download all consents log
hu: Töltse le az összes jóváhagyási naplót

en: Unsubscribe request list
hu: Leiratkozási kérelmek listája

en: Services to unsubscribe from (user selected)
hu: Leiratkozáshoz szükséges szolgáltatások (felhasználó kiválasztva)

en: Unsubscribed at %s
hu: Leiratkozott a következőre: %s

en: Unsubscribe and notify selected users
hu: Leiratkozás és értesítés a kiválasztott felhasználókról

en: Privacy settings
hu: Adatvédelmi beállítások

en: Decide which cookies you want to allow.
hu: Döntse el, hogy mely cookie-kat kívánja engedélyezni.

en: You can change these settings at any time. However, this can result in some functions no longer being available. For information on deleting the cookies, please consult your browser’s help function.
hu: Bármikor megváltoztathatja ezeket a beállításokat. Ezek a változások elérhetetlenné változtathatnak néhány funkciót. További információkért a cookie-k törléséről látogasson el a böngészőjének a Segítség oldalára.

en: With the slider, you can enable or disable different types of cookies:
hu: A kurzor segítségével aktiválhatja és dezaktiválhatja a különböző típusú cookie-kat:

en: This website wont't:
hu: Ez a weboldal nem:

en: Hide details
hu: Rejtett részletek

en: Cookie Box Settings
hu: Süti box beállítások

en: This field cannot be blank.
hu: Ez a mező nem lehet üres.

en: I consent to the storage of my data according to the Privacy Policy (required)
hu: Hozzájárulok az Adatvédelmi Irányelvek szerinti adataim tárolásához (kötelező)

en: I consent to my data being stored according to the Privacy Policy
hu: Hozzájárulok, hogy az adataimat az Adatvédelmi irányelvek szerint tárolják

en: Follow this link to access Privacy Policy
hu: Kattintson a linkre az Adatvédelmi Irányelvek megtekintéséhez

en: You must accept the Privacy Policy before submitting the form
hu: Az űrlap elküldése előtt el kell fogadnia az Adatvédelmi Irányelveket

en: I consent to the storage of my data according to the Privacy Policy (required to submit)
hu: Elfogadom az adatainak adatait az adatvédelmi irányelveknek (benyújtásukhoz szükséges)

en: I consent to the storage of my data according to the Privacy Policy
hu: Hozzájárulok az Adatvédelmi Irányelvek szerinti adataim tárolásához

en: This is a required field.
hu: Ez kötelezően kitöltendő mező.

en: This field is mandatory
hu: Ez a mező kötelező

en: Below, you can browse services which sign up users to newsletters. Check services which newsletters you wish to be unsubscribed from. The subscription will stop immediately.
hu: Az alábbiakban olyan szolgáltatásokat böngészhet, amelyek feliratkoznak a felhasználókra hírlevelekre. Ellenőrizze, hogy mely hírleveleket kívánja leiratkozni. Az előfizetés azonnal leáll.

en: Personal Data Access
hu: Személyes adatok hozzáférés

en: Forget me
hu: Felejts el

en: Data rectification
hu: Adat helyesbítés

en: Name
hu: Név

en: Below, you can request for your personal data that's collected by this website sent to you in an email.
hu: Az alábbiakban kérheti az e weboldalon gyűjtött személyes adatait, amelyeket Ön e-mailben elküld.

en: Email:
hu: E-mail:

en: I consent to have my email collected in order to receive my requested data. See Privacy Policy page for more information.
hu: Hozzájárulok az e-mail címem begyűjtéséhez, a kért adatokhoz való hozzáférés érdekében. További információkért tekintse meg az Adatvédelmi Irányelvek oldalunkat.

en: Below, you can browse services which collects your personal data on this website. Check services you wish to be forgotten by. This will send a request to the website admin. You will be notified by email once this is done."
hu: Az alábbiakban böngészhet olyan szolgáltatások között, amelyek személyes adatait gyűjtik össze ezen a weboldalon. Ellenőrizze azokat a szolgáltatásokat, amelyeket el kívánja felejteni. Ezzel kérést küld a weboldal adminisztrátorának. E-mailben értesítjük, ha ez megtörtént.

en: Below, you can browse services which collects your personal data on this website. Check services you wish to be forgotten by. This will send a request to the website admin. You will be notified by email once this is done.
hu: Az alábbiakban böngészhet olyan szolgáltatások között, amelyek személyes adatait gyűjtik össze ezen a weboldalon. Ellenőrizze azokat a szolgáltatásokat, amelyeket el kívánja felejteni. Ezzel kérést küld a weboldal adminisztrátorának. E-mailben értesítjük, ha ez megtörtént.

en: I consent to have my email collected in order to process this request. See Privacy Policy page for more information.
hu: Hozzájárulok az e-mail címem begyűjtéséhez, hogy ez a folyamat megvalósuljon. További információkért tekintse meg az Adatvédelmi Irányelvek oldalunkat.

en: Below, you can send a request to have your data rectified by  the website admin. Enter what you would like to be rectified. You will be notified by email once this is done.
hu: Az alábbiakban kérést küldhet az adatok javításáért a webhely adminisztrátorának részéről. Adja meg, hogy mit szeretne kijavítani. E-mailben értesítést kap, ha ez megtörtént.

en: Current data
hu: Aktuális adatok

en: Rectified data
hu: Helyesbített adatok

en: You have already accepted Privacy Policy
hu: Ön már elfogadta az Adatvédelmi Irányelveket

en: Decline
hu: Visszautasítom

en: Data access
hu: Adat hozzáférés

en: Right to be forgotten
hu: Felejtéshez való jog

en: Cookie settings
hu: Cookie beállítások

en: Privacy policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

en: Terms &amp; conditions pages
hu: Feltételek &amp; feltételek oldalakon

en: Contact DPO
hu: Kapcsolatfelvétel az DPO-val

en: You have already accepted Terms and Conditions
hu: Ön már elfogadta a Felhasználási Feltételeket

en: January
hu: Január

en: February
hu: Február

en: March
hu: Március

en: April
hu: Aprilis

en: May
hu: Május

en: June
hu: Június

en: July
hu: Július

en: August
hu: Augusztus

en: September
hu: Szeptember

en: October
hu: Október
